Chicago – CPD: nowy projekt dot. przepisów ws. pościgów za przestępcami

0
371
Chicago policja CPD
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chicagowski Departament Policji (CPD) poinformował w czwartek o nowym projekcie dotyczącym przepisów o pościgach za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstw. Ubiegłoroczne propozycje nie trafiły na czas do sądu, aby mogły być zatwierdzone.

W oświadczeniu departament stwierdził, że projekt przepisów został zmieniony po uwzględnieniu uwag Prokuratora Generalnego Illinois Kwame Raoula i zespołu monitorującego jego zgodność z federalnym dekretem, który wymagał gruntownych reform w CPD. 15-dniowy okres zgłaszania publicznych uwag do projektu kończy się 25 lutego.

Zgodnie z oświadczeniem, projekt rozszerza rolę dowódców dystryktów policji w zapewnianiu odpowiednich informacji w przypadku rozpoczęcia pościgu. Ma także pomóc w rozwiązywaniu sytuacji, kiedy funkcjonariusze nie powinni rozpocząć pościgu.

Według propozycji, policjanci nie mogą ścigać podejrzanych o popełnienie przestępstw o niskiej szkodliwości społecznej, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Nie powinni także rozpoczynać pościgu za osobą, uciekającą w związku z naruszeniem przepisów o ruchu drogowym, chyba że prowadzi ona pojazd, będąc pod wpływem alkoholu, bierze udział w wyścigu ulicznym czy  jej jazda stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Projekt przepisów wyjaśnia także, że funkcjonariusze nie mogą ścigać kogoś „wyłącznie na podstawie reakcji danej osoby na obecność policji, w tym próby uniknięcia kontaktu z przedstawicielem departamentu”.

Ed Yohnka, rzecznik Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich w Illinois (ACLU), który krytycznie odnosił się do dotychczasowej polityki CPD, powiedział, że nowy projekt wydaje się być „krokiem we właściwym kierunku”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!