University of Chicago uruchamia pierwszy w kraju program akceleracyjny technologii kwantowych z budżetem w wysokości 20 milionów dolarów. Powstające firmy będą pracować nad opracowaniem niemożliwych do włamania się systemów internetowych, superszybkich komputerów czy czujniki, które mogą wykrywać choroby na poziomie komórkowym.
Booth School of Business planuje wsparcie do 10 start-upów kwantowych rocznie, zapewniając przestrzeń biurową i laboratoryjną, dostęp do obiektów badawczych i 50 tysięcy dolarów nieograniczonych funduszy. Jeśli program się powiedzie, południowa część Chicago może przekształcić się w Dolinę Krzemową technologii kwantowej – konwergencję nowej generacji nauki i przemysłu.
David Awschalom, profesor inżynierii molekularnej na Uniwersytecie w Chicago i dyrektor Chicago Quantum Exchange, powiedział, że celem programu jest komercjalizacja trzech obszarów: informatyki, komunikacji i czujników.
Komputery kwantowe przyspieszą obliczenia, umożliwiając funkcje, których tradycyjne komputery nie będą w stanie wykonywać przez co najmniej 50 lat. Nowa klasa czujników „zrewolucjonizuje medycynę”, umożliwiając lekarzom i naukowcom badanie żywych komórek w celu określenia, jak działają leki, a wczesna aplikacja biznesowa może być internetem kwantowym, do którego nie będzie się można włamać.
W zeszłym roku naukowcy z Argonne i Uniwersytetu w Chicago uruchomili 52-milową pętlę kwantową na południowo-zachodnich przedmieściach, aby przetestować technologię komunikacyjną.
Wnioski o granty można składać drogą internetową do 14 maja. www.dualityaccelerator.com