Chicago: staw w Lincoln Park wymaga pilnej renowacji

0
North Pond Lincoln Park staw
Fot. lincolnparkconservancy.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zbiornik wodny North Pond w Lincoln Park wysycha i wymaga pilnej renowacji. Wraz z otoczeniem: ścieżkami spacerowymi obsadzonymi kwiatami, to jedno z najbardziej popularnych miejsc do odpoczynku, obserwacji przyrody czy uprawiania sportów. 

Jednak staw wysycha, kurczy się i staje się zbyt płytki, aby utrzymać dziką przyrodę. Bez interwencji prawdopodobnie całkowicie wyschnie i park straci jedną ze swoich największych atrakcji. 

Grupa non-profit o nazwie Lincoln Park Conservancy stara się o jego konserwację. Rozpoczyna zbiórkę pieniędzy na projekt ratowania North Pond o wartości 7,1 miliona dolarów. W tej chwili brzegi stawu ulegają erozji, powodując tworzenie się osadów i innych zanieczyszczeń. W rezultacie North Pond ma tylko około 2 do 3 stóp głębokości, co ogranicza przepływ tlenu i kontrolę temperatury wody, powodując rozkwit glonów i niszcząc siedlisko roślin i zwierząt.

Do tej pory organizacja zebrała zebrała około 4,5 miliona dolarów. Za te pieniądze staw zostanie pogłębiony do 8 stóp. Plan zakłada również kontrolę erozji i zmniejszenie stromizny brzegów, w celu ograniczenia odpływu wody. Prace prawdopodobnie rozpoczną się jesienią 2021 r., a zakończą w 2022 r. Ścieżka spacerowa pozostanie otwarta podczas prac, a większość prac odbędzie się w chłodniejsze miesiące, kiedy park jest mniej zaludniony.

Projekt będzie finansowany z prywatnych darowizn. Jednak Park District, jako właściciel terenu zapewni nadzór zarządczy. 

North Pond został stworzony w 1880 roku. Na początku XX wieku mieszkańcy Chicago używali stawu do jazdy na łyżwach. W cieplejsze dni pływali po nim łodziami. Natomiast altana, która znajduje się nad brzegiem North Pond, jest jedną z najstarszych konstrukcji w parku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!