Prezydent A. Duda spotkał się z D. Trumpem – podsumowanie

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

https://twitter.com/tvp_info/status/1275887637375705098?s=20Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu, odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent Donald Trump powiedział, że część amerykańskich żołnierzy, która zostanie wycofana z Niemiec, zostanie przeniesiona do innych części Europy, w tym Polski.

Amerykański prezydent mówił, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących wydatków na obronność w ramach NATO. Zarzucał też Berlinowi, że w tym samym momencie kupuje za miliardy dolarów surowce energetyczne w Rosji. “Będziemy zmniejszać nasze siły w Niemczech. Część z nich wróci do domu, część trafi do innych miejsc, wśród nich do Polski – do innych miejsc w Europie” – powiedział D.Trump.

W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Polski i USA o współpracy przy budowie elektrowni atomowej. Umowa umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji elektrycznej. Zapowiedział to podczas konferencji prasowej mówił prezydent Trump. “Sfinalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju planów wprowadzenia cywilnej energii atomowej w Polsce, będzie to zakup technologii w którym uczestniczyć będzie jedna z naszych dużych, dobrych firm.” – mówił Trump. 

Wtórował mu prezydent Duda. Podkreślał, że współpraca energetyczna obu państw rozwija się. Przypomniał o imporcie amerykańskiego gazu do polskiego gazoportu i roli tego kierunku dostaw w uniezależnianiu Europy Środkowej od surowca z Rosji. Prezydent Duda powiedział, że rozmowy w sprawie elektrowni atomowej są zaawansowane, a umowa umożliwi rozpoczęcie prac projektowych. 

Prezydent Trump zaznaczał, że w ostatnim czasie podpisano wiele długoterminowych kontraktów dotyczących dostawy skroplonego gazu LNG, a to – jak określił – “bardzo duży krok naprzód jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Prezydent Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za wspólną deklarację, na mocy której Polacy i Amerykanie będą współpracować w badaniach nad szczepionką i lekami na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki wspólnym badaniom uda się pokonać koronawirusa. “Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy te leki będą również dla moich rodaków, dla Polaków dostępne jak najszybciej. Panie prezydencie, dziękuję za to, bo wszyscy doskonale wiemy, na jak bardzo wysokim poziomie te badania są prowadzone w Stanach Zjednoczonych i ta deklaracja i wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych i pana prezydenta jest dla nas niezwykle istotna, dziękuję za to” – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych, choć nie podano szczegółów tej współpracy. Obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje około stu zespołów naukowców na całym świecie, także w USA i w Polsce. Politycy chcą też wspólnie odbudowywać gospodarki obu krajów po pandemii.
W wydanym w Białym Domu oświadczeniu prezydenci zobowiązali się również do walki z dezinformacją, głównie dotyczącą faktów historycznych z czasu II wojny światowej.

To trzecia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!