Chicagowskie kościoły zostaną zamknięte

Archidiecezja Chicago ogłosiła konsolidację kolejnych 23 parafii. W ich miejsce powstanie 9 nowych. Wśród zamykanych kościołów znalazła się zasłużona dla polonii parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy 5352 W. Belden w Chicago. Konsolidacja parafii to kontynuacja akcji “ Renew My Church ”. W jej wyniku liczba parafii zmniejszy się do około 300. W 2016 roku było ich ponad 350, a w latach 1980 blisko 450. Od początku lat 70-ych ubiegłego wieku liczba katolików w powiatach Lake i Cook spadła o 200 tysięcy do poziomu 2,2mln.

Lista parafii objętych ostatnią konsolidacją: St. Rene Parish i St. Symphorosa w dzielnicy Clearing, St. Bride, Our Lady of Heaven, Our Lady of Peace i St. Philip Neri w dzielnicach South Shore i Jeffery Manor, St. Henry, St. Margaret Mary i St. Timothy w dzielnicy West Rogers Park, St. Simon the Apostle, St. Clare of Montefalco, St. Rita i St. Gall w dzielnicy Gage Park, Annunciata, St. Francis de Sales, St. George i St. Kevin na południu miasta, St. Genevieve i St. Stanislaus Bishop & Martyr w dzielnicy Cragin, St. Anastasia i St. Dismas w miejscowości Waukegan oraz St. Julian Eymard i Queen of the Rosary w miejscowości Elk Grove Village. 

  • Related Posts

    RADIOTON RADIOTON RADIOTON 2026! ❤️

    Sobota i niedziela (14 i 15 lutego) to weekend Radiotonu Fundacji Dar Serca, bądźcie z nami przez cały weekend od rana do wieczora! Dziesiątki ciekawych przedmiotów na licytacjach Fundacja Dar Serca podczas Radiotonu. Zaczynamy jutro o godzinie 8 rano czasu chicagowskiego. Bądźcie z nami, dzwońcie, piszcie smsy, licytujcie. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja Dar Serca pomaga od wielu lat chorym dzieciom! Jeśli chcesz pomóc – zadzwoń lub napisz: 847-440-4470. Jak słuchać? Radio: 104.7 FM,107.1 FM, 1030 AM Online: polskieradio.com, TuneIN, Aplikacje mobilne Google + Apple (Polskie Radio 1030 Chicago).

    Read more

    IL: Evanston wypłaci tysiące dolarom czarnoskórym mieszkańcom w ramach reparacji

    Miasteczko Evanston w stanie Illinois wypłaci po 25 000 dolarów 44 mieszkańcom w ramach miejskiego programu reparacyjnego – poinformował lokalny Komitet ds. Reparacji. Program skierowany jest do czarnoskórych mieszkańców oraz potomków czarnoskórych osób, które mieszkały w Evanston w latach 1919–1969. Program został ustanowiony w 2019 roku, a w 2021 roku zatwierdzony przez Radę Miasta. Evanston było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które przyjęło formalny plan reparacyjny, zobowiązując się do przeznaczenia łącznie 10 milionów dolarów w ciągu dekady. Na co przeznaczone są środki? Jak podają władze miasta, środki w wysokości 25 tys. dolarów mają pomóc beneficjentom w pokryciu kosztów związanych z mieszkaniem. W praktyce chodzi m.in. o zakup nieruchomości, remonty czy spłatę kredytów hipotecznych. Asystentka menedżera miasta, Tasheik Kerr, poinformowała podczas ostatniego posiedzenia, że mieszkańcy zostaną w najbliższych tygodniach oficjalnie powiadomieni o przyznaniu im środków. Według miejskiego memorandum fundusz reparacyjny otrzymał 276 588 dolarów z podatku od transferu nieruchomości. Władze rozważają również opodatkowanie produktów zawierających Delta-8 THC jako dodatkowego źródła finansowania programu. Radna Krissie Harris przyznała, że nowy podatek nie przyniesie znaczącego wzrostu dochodów, ale „pozwoli utrzymać postęp w realizacji programu”. Podkreśliła również, że wypłaty realizowane są w miarę dostępności środków: „To bardzo ważne, aby ludzie rozumieli, że wypłacamy pieniądze wtedy, gdy je mamy. Nie chodzi o wstrzymywanie płatności, lecz o konieczność zgromadzenia odpowiednich funduszy.” Finansowanie i kontrowersje Fundusz reparacyjny nie otrzymał w tym roku – do 31 stycznia – żadnych darowizn prywatnych. Obecnie głównymi źródłami finansowania są podatek od sprzedaży konopi indyjskich oraz podatek od obrotu nieruchomościami. Program budzi jednak kontrowersje prawne. Organizacja Judicial Watch w ubiegłym roku wniosła pozew przeciwko miastu, argumentując, że wykorzystywanie kryterium rasowego przy przyznawaniu środków narusza klauzulę równej ochrony zawartą w 14. poprawce do Konstytucji USA. Prezes Judicial Watch, Tom Fitton, stwierdził: „Do tej pory Evanston przyznało ponad 6 350 000 dolarów 254 osobom na podstawie ich rasy. Miasto musi zostać powstrzymane przed wydawaniem kolejnych środków w ramach programu, który jest dyskryminujący i niekonstytucyjny.”

    Read more

    Leave a Reply