Polityka

Polska: o mediach publicznych na sejmowej komisji kultury i środków przekazu

28/12/2023 0 komentarzy

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska podkreśliła, że postawienie w stan likwidacji mediów publicznych to proces, który można porównać do restrukturyzacji. Dodała, że chodzi o przywrócenie tym instytucjom publicznego charakteru, by rzetelnie informowały społeczeństwo. Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że zostały złamane ustawy dotyczące mediów publicznych i Konstytucja.

Kwestia mediów publicznych była poruszana podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Wczoraj decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. zostały postawione w stan likwidacji. Ma to związek z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych poprzez weto ustawy okołobudżetowej.
Wiceminister kultury Bożena Żelazowska mówiła po posiedzeniu sejmowej komisji, że postawienie mediów w stan likwidacji oznacza restrukturyzację, której “finałem będzie zmiana na lepsze”. Zaznaczyła, że stan likwidacji nie oznacza likwidacji spółek. “To jest proces, który trwa i jest to właściwie proces, który można porównać do procesu restrukturyzacji, czyli zmiany” – wyjaśniła.

Wiceminister dodała, że finalnie ten proces ma “będzie dobry dla mediów publicznych” i zostaną one “przywrócone polskiemu społeczeństwu”.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski jest zdania, że decyzja w sprawie mediów publicznych jest bezprawna. W jego opinii “nie można postawić w stan likwidacji spółek medialnych, mediów publicznych z tego względu, że są ustawy”, które ich dotyczą. “Decyzja pana ministra Sienkiewicza jest uzurpacją kompetencji, których ustawodawca nie przewidział” – przekonywał. Dodał, że w stanie prawnym obowiązującym przed powstaniem Rady Mediów Narodowych “to nie minister mianował władze spółek i to nie minister w ogóle mógł postawić w stan likwidacji te spółki”.

Maciej Świrski zapowiedział, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spotkają się jutro z prezydentem Andrzejem Dudą. Wyjaśnił, że chcą wysłuchać opinii prezydenta w sprawie mediów publicznych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz po decyzji o postawieniu TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji napisał w oświadczeniu, że “w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych