Chicago: komisja wyłoniła pierwszego faworyta na nowego szefa policji

Nowo powołana Komisja Społeczna Porządku i Odpowiedzialności Publicznej wyłoniła pierwszego faworyta na stanowisko Komisarza Departamentu Policji w Chicago (CPD). 

Pierwsze konsultacje komisji odbyły się w Austin we wtorek. Członkowie komisji zgodnie stwierdzili, że następny szef policji powinien posiadać silne związki z miastem i być już zaznajomiony z departamentem. Potencjalnym kandydatem komisji jest emerytowany były szef Biura Antyterrorystów Chicago Ernest Cato III.

W ciągu dwugodzinnego spotkania, 16 mówców – mieszkańcy West Side, obecni i byli funkcjonariusze policji zgodnie stwierdzili, że Cato udowodnił w swojej karierze, że jest przedstawicielem prawa skoncentrowanym na społeczności, który zna miasto i dba o nie. Cato był jednym z finalistów na stanowisko komisarza  w 2020, jednak ówczesna burmistrz Lori Lightfoot powierzyła pracę Davidowi Brownowi, byłemu szefowi policji w Dallas. Cato, dołączył się do CPD w 1992, był m.in. szefem Rejonu 4 na West Side, kiedy nagle w zeszłym roku, w wieku 57 lat odszedł na emeryturę.  

Prezydent komisji Anthony Driver Jr zapytał 80 uczestników spotkania ile osób wspiera Cato. Około 30 osób uniosło ręce. Wtorkowe spotkanie komisji było pierwszym z czterech w poszukiwaniu informacji zwrotnej od mieszkańców na temat tego, kogo chcieliby widzieć jako szefa policji Chicago. Następne spotkanie odbędzie się 19 kwietnia w kościele St. Sabina Church w Auburn Gresham na South Side.

Rola komisarza CPD otworzyła się w zeszłym miesiącu, kiedy David Brown ogłosił swoją rezygnację dzień po przegranej Lightfoot w pierwszej turze wyścigu o fotel burmistrza. Powołanie komisji 2 lipca 2021 zmieniło procedurę wyłaniania komisarza policji. W przeszłości Rada Policji Chicago proponowała 3 kandydatów, potem burmistrz wybierał jednego z nich, a następnie kandydat ten wymagał zatwierdzenia przez Radę Miejską. Teraz natomiast wyłanianiem kandydatów i przedkładaniem ich burmistrzowi zajmuje się Komisja Społeczna Porządku i Odpowiedzialności Publicznej. Do prezentacji postaci kandydatów na biurku nowego burmistrza Brandona Johnsona ma dojść w połowie lipca.

Related Posts

RADIOTON RADIOTON RADIOTON 2026! ❤️

Sobota i niedziela (14 i 15 lutego) to weekend Radiotonu Fundacji Dar Serca, bądźcie z nami przez cały weekend od rana do wieczora! Dziesiątki ciekawych przedmiotów na licytacjach Fundacja Dar Serca podczas Radiotonu. Zaczynamy jutro o godzinie 8 rano czasu chicagowskiego. Bądźcie z nami, dzwońcie, piszcie smsy, licytujcie. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja Dar Serca pomaga od wielu lat chorym dzieciom! Jeśli chcesz pomóc – zadzwoń lub napisz: 847-440-4470. Jak słuchać? Radio: 104.7 FM,107.1 FM, 1030 AM Online: polskieradio.com, TuneIN, Aplikacje mobilne Google + Apple (Polskie Radio 1030 Chicago).

Read more

IL: Evanston wypłaci tysiące dolarom czarnoskórym mieszkańcom w ramach reparacji

Miasteczko Evanston w stanie Illinois wypłaci po 25 000 dolarów 44 mieszkańcom w ramach miejskiego programu reparacyjnego – poinformował lokalny Komitet ds. Reparacji. Program skierowany jest do czarnoskórych mieszkańców oraz potomków czarnoskórych osób, które mieszkały w Evanston w latach 1919–1969. Program został ustanowiony w 2019 roku, a w 2021 roku zatwierdzony przez Radę Miasta. Evanston było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które przyjęło formalny plan reparacyjny, zobowiązując się do przeznaczenia łącznie 10 milionów dolarów w ciągu dekady. Na co przeznaczone są środki? Jak podają władze miasta, środki w wysokości 25 tys. dolarów mają pomóc beneficjentom w pokryciu kosztów związanych z mieszkaniem. W praktyce chodzi m.in. o zakup nieruchomości, remonty czy spłatę kredytów hipotecznych. Asystentka menedżera miasta, Tasheik Kerr, poinformowała podczas ostatniego posiedzenia, że mieszkańcy zostaną w najbliższych tygodniach oficjalnie powiadomieni o przyznaniu im środków. Według miejskiego memorandum fundusz reparacyjny otrzymał 276 588 dolarów z podatku od transferu nieruchomości. Władze rozważają również opodatkowanie produktów zawierających Delta-8 THC jako dodatkowego źródła finansowania programu. Radna Krissie Harris przyznała, że nowy podatek nie przyniesie znaczącego wzrostu dochodów, ale „pozwoli utrzymać postęp w realizacji programu”. Podkreśliła również, że wypłaty realizowane są w miarę dostępności środków: „To bardzo ważne, aby ludzie rozumieli, że wypłacamy pieniądze wtedy, gdy je mamy. Nie chodzi o wstrzymywanie płatności, lecz o konieczność zgromadzenia odpowiednich funduszy.” Finansowanie i kontrowersje Fundusz reparacyjny nie otrzymał w tym roku – do 31 stycznia – żadnych darowizn prywatnych. Obecnie głównymi źródłami finansowania są podatek od sprzedaży konopi indyjskich oraz podatek od obrotu nieruchomościami. Program budzi jednak kontrowersje prawne. Organizacja Judicial Watch w ubiegłym roku wniosła pozew przeciwko miastu, argumentując, że wykorzystywanie kryterium rasowego przy przyznawaniu środków narusza klauzulę równej ochrony zawartą w 14. poprawce do Konstytucji USA. Prezes Judicial Watch, Tom Fitton, stwierdził: „Do tej pory Evanston przyznało ponad 6 350 000 dolarów 254 osobom na podstawie ich rasy. Miasto musi zostać powstrzymane przed wydawaniem kolejnych środków w ramach programu, który jest dyskryminujący i niekonstytucyjny.”

Read more

Leave a Reply