USA: gigantyczna masa wodorostów płynie w kierunku Florydy zagrażając turystyce

0
Fot. nbcpalmsprings.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Gigantyczna masa wodorostów o rozpiętości 5,000 mil płynie w kierunku Florydy, zagrażając turystyce. Ogromna masa wodorostów uformowała się na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i zmierza w kierunku wybrzeży Florydy oraz wybrzeż Zatoki Meksykańskiej. 

Masa wodorostów w tym roku jest rekordowo wielka. Rozciąga się na przestrzeni 5,000 mil, od wybrzeży Afryki w kierunku Zatoki Meksykańskiej. W lecie masa przedryfuje przez Karaiby i dostanie się na wody Zatoki.

Według dr. Briana Lapointe, badacza z Instytutu Oceanografii uniwersytetu Florida Atlantic University Harbor glony rozprzestrzenią się na plażach Florydy około lipca. Według Lapointe jest to “katastroficzny problem dla turystyki w regionie Karaibów,” gdzie zwykle hałdy wodorostów potrafią być głębokie na 5 – 6 stóp. 

W normalnych warunkach algi dostarczają pożywienia i ochrony rybom, ssakom, żółwiom morskim, ptakom wodnym, krabom i innym gatunkom zwierząt, tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju zycia wodnego. 

Lapointe wskazuje jednak, że w wielkich ilościach algi są niebezpieczne dla zdrowia ponieważ wytwarzają niebezpieczny gaz. Dochodzi do tego, kiedy algi zasysają tlen z oceanu tworząc tzw. “martwe strefy.” Algi wtedy stają się również zagrożeniem dla życia w oceanie.

Sargasy to zbiorowa nazwa ponad 300 rodzajów alg brunatnych tworzących masę wodorostów. Pod wpływem procesów gnilnych sargasum emituje trujący siarkowodór, który może powodować problemy z oddychaniem. 

Dr Lapointe ostrzega, że “należy być ostrożnym przy czyszczeniu plaży”. Glony zawierają arszenik, który jest niebezpieczny jeśli zostanie połknięty lub gdy glony zostaną wykorzystane jako nawóz. Uprzątnięcie stosów wodorostów porzuconych na plażach kosztuje miliony dolarów.

Porównując próbki z lat 80 tych, Lapointe stwierdził, że liczba azotów zawartych w glonach wzrosła o 45%. Naukowcy twierdzą, że związki azotów są główną przyczyna masowego wzrostu sargasu. Te związki są zrzucane do oceanów przez rzeki, które zbierają fosforany i azotany wykorzystywane m.in. w rolnictwie i produkcji paliw kopalnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!