“Polska jedna z ofiar II wojny światowej w Europie” – to tytuł wystawy, która stanęła dziś w Parlamencie Europejskim. Ekspozycję planszową poświęconą stratom Polski przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a została ona zorganizowana z inicjatywy europosła Ryszarda Legutki.
Od dzisiaj w PE można oglądać wystawę o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych w Polsce podczas II wojny światowej przez Niemcy i ZSRR. Ekspozycję otworzyli organizatorzy: prof. Ryszard Legutko i prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. pic.twitter.com/fEc7dcrEhg
— Dominika Cosic (@dominikacosic) February 28, 2023
Profesor, otwierając wystawę podkreślił, że choć wiadomo, że Polska ucierpiała w czasie II wojny światowej, to obraz zniszczeń czasem umyka. Stąd pomysł, by pokazać plansze ze zdjęciami, które pokazują skalę ogromnych zniszczeń i mordów. „Dla wielu II wojna światowa to jest czas równie odległy jak późny paleolit i dlatego nieustannie trzeba o tym mówić, a także zapełniać wyobraźnie. Ludzie może znają słowa i wiedzą że działy się rzeczy strasznie, że były zniszczenia, natomiast nie bardzo sobie pewnie uświadamiają rozmiar. Trzeba słowo wiązać z graficznym przekazem” – tłumaczył ideę zorganizowania wystawy europoseł.
Profesor Ryszard Legutko powiedział też, że jednym z celów wystawy jest podkreślenie, że zbrodnie i zniszczenia nie zostały jeszcze rozliczone, a rachunki krzywd wyrównane. „Jeżeli lekkim tonem niektórzy mówią dzisiaj, że rachunki za II wojnę światową zostały zamknięte, to my mówimy, że nie zostały zamknięte i proszę spojrzeć na te obrazy. A poza tym, czy rachunki zostały zamknięte czy nie, to nie decydują sprawcy i kolejne pokolenia tych sprawców, tylko ofiary i kolejne pokolenia ofiar. Innymi słowy to my możemy stwierdzić autorytatywnie czy rachunki zostały zamknięte” – podkreślił europoseł Ryszard Legutko.
W otwarciu wystawy uczestniczył też dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, profesor Grzegorz Berendt. Podkreślił on, że ekspozycja pokazuje niszczycielską aktywność III Rzeszy Niemieckiej w okupowanej Polsce, że rabunki i zniszczenia były nieprzerwanie elementem polityki III Rzeszy od jesieni 1939 roku do maja 1945 roku. „Niszczenie i rabunek dotyczyły wszystkich wymiarów czy to w dziedzinie gospodarki, czy w dziedzinie kultury. Ważne jest też, że większość obywateli polskich, którzy stracili życie zginęło z powodu działań ludobójczych, a nie w wyniku tego, co rozumiemy jako tradycyjne działania zbrojne, to znaczy ostrzał, walka żołnierzy, bombardowanie. Około pięciu milionów polskich obywateli zginęło zamordowanych” – podkreślił profesor Berendt.
Bruksela to pierwsze miejsce, gdzie jest pokazywana wystawa o stratach materialnych i ludzkich Polski w czasie II wojny światowej.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!