Świat wytwarza więcej plastikowych odpadów, pochodzących z jednorazowych produktów niż kiedykolwiek wcześniej, wynika z raportu.
Raport dotyczący plastiku (Plastic Waste Makers Index), został stworzony przez organizację Minderoo Foundation. Raport został wydany w poniedziałek.
Fundacja Minderoo, będąca autorem dokumentu identyfikuje globalne źródła plastikowych odpadów, monitoruje konsekwencje dla środowiska, procesy utylizacji.
Według raportu, w 2021 roku, wygenerowano 139 milionów ton metrycznych jednorazowego plastiku, czyli o 6 milionów ton metrycznych więcej, niż w roku 2019.
Ta różnica, po obrazowym przeliczeniu, równa się dodatkowemu kilogramowi (2.2 funta) odpadów na każdą osobę na planecie.
W lipcu, Kalifornia została pierwszym stanem, który ogłosił plan redukcji sprzedaży opakowań plastikowych o 25% do 2023 roku.
W grudniu Wielka Brytania rozszerzyła listę zakazanych plastikowych przedmiotów o tacki jednorazowego użytku, patyczki do balonów, niektóre rodzaje polisterynowych kubków i opakowań.
Zakazy obowiązują również w Unii Europejskiej, Australii i Indiach.
Raport wykazuje, że procesy utylizacji i przetwarzania śmieci nie nadążają za ilością produkowanego plastiku.
Tylko dwie firmy, z listy zawartej w raporcie, przetwarzają polimerowe produkty zgodnie z ilością wytwarzania. Jest to tajwański konglomerat „Far Eastern New Century” i tajlandzka Indorama Ventures – największy producent plastikowych butelek.
Indorama Ventures jest na 4. miejscu dwudziestu największych producentów polimerów jednorazowego użytku. Listę tą otwiera Exxon (XOM) Mobil, drugie miejsce zajmuje chiński Sinopec (SHI) a na trzecim miejscu jest amerykańska firma Dow.
W zeszłym roku Zgromadzenie ds Środowiska Narodów Zjednoczonych zgodziło się stworzyć światowe porozumienie dotyczące globalnego zanieczyszczenia plastikiem. Międzyrządowy komitet pracuje nad projektem umowy mającej zadbać o regulację wytwarzania i utylizacji plastiku.
W ostatnich latach rządy wielu państw ogłosiły polisy dotyczące redukcji przedmiotów takich jak plastikowe słomki, sztućce, pojemniki na jedzenie, torebki, balony itp.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!