Polska

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa

20/11/2022 0 komentarzy

Ranking „Cyber Defence Index 22/23” ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Polska zajęła w nim 6 miejsce. – informuje portal Wojska Polskiego. 

To pierwszy tego typu ranking będący oceną przygotowania państw na odparcie i usunięcie skutków cyberataku oraz możliwości odpowiedzenia na nie. Punktacja oparta była m.in. na tym jak firmy i instytucje wdrożyły dostępne technologie i wykorzystały zdobyte doświadczenie by zbudować odporność na cyberataki.

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pierwsze miejsce Australii odzwierciedla wysiłek jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury. Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu.

W przypadku znajdującej się na trzecim miejscu Korei Południowej i szóstym miejscu Polski, niebagatelną rolę w liczbie przyznanych w rankingu punktów odegrała geopolityka. Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących – Korei Północnej i Rosji.

Polska została doceniona m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ranking sporządzono na podstawie rozmów przeprowadzonych z tysiącem osób z kadry wysokiego szczebla (po równej liczbie ze wszystkich krajów uwzględnionych w rankingu) odpowiedzilanych za cyberbezpieczeństwo w kluczowych dla danych krajów firmach i urzędach.

Ok. 43 proc. respondentów to członkowie zarządów i dyrektorzy informatyki i ds. technicznych i szefowie ochrony. Dane pozwalające skonstruować ranking kompletowane były w trakcie wywiadu – w sposób analogiczny do tego w jaki kompletuje się dane pozwalające na określenie wskaźnika zaufania biznesowego (Business Confidence Index).

Stan cyberobrony w poszczególnych krajach oceniany był w ramach czterech filarów: Filar 1 – infrastruktura krytyczna ocenia w jakim zakresie kraj jest obsługiwany przez niezawodne i bezpieczne sieci cyfrowe i telekomunikacyjne, które stanowią postawę prowadzenia działalności gospodarczej. Filar 2 – zasoby cyberbezpieczeństwa odnosi się do technologicznych i prawnych narzędzi i metod egzekwowania cyberbezpieczeństwa w każdym z krajów. Punkty w ramach tej kategorii były przyznawane m.in. za wprowadzone mechanizmy zapobiegania nadużyciom w dostępie do informacji oraz niewłaściwym praktykom organów wykonawczym. Filar 3 – zdolności organizacyjne wskazuje na poziom dojrzałości cyberbezpieczeństwa i zdobyte doświadczenie biznesu instytucji rządowych w poszczególnych krajach. 

Ostatni filar, na bazie którego zbudowany został ranking to filar 4 – zaangażowanie polityczne, który określa efektywność rządu w tworzeniu regulacji prawnych i dotyczących cyberbezpieczeństwa, ich jakość i kompletność.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
23 Dec
NEWS
Włochy: papież apeluje o pokój w Boże Narodzenie
22 Dec
NEWS
Wołodymyr Zełenski: kluczowe dokumenty dotyczące pokoju są gotowe
22 Dec
NEWS
Koniec strajku lekarzy w Anglii
19 Dec
NEWS
Putin chce, żeby ukraińskich wyborach wzięli udział Ukraińcy mieszkający w Rosji
19 Dec
NEWS
Szwajcaria: złote monety sprzed ponad 2000 lat
19 Dec
NEWS
Sąd w Paryżu nie zdecydował o zawieszeniu strony internetowej Shein
18 Dec
NEWS
Biały Dom: w Miami dojdzie do kolejnego spotkania USA - Rosja
18 Dec
NEWS
Mały samolot rozbił się na regionalnym lotnisku w Karolinie Północnej
18 Dec
NEWS
D.Tusk - przełom ws. pożyczki reparacyjnej dla Ukrainy
18 Dec
NEWS
Niemcy do końca roku sprowadzą 500 Afgańczyków uciekających przed talibami
17 Dec
NEWS
Słowacja zwiększa produkcję amunicji
17 Dec
NEWS
Kreml nie chce uczestnictwa UE w negocjacjach
17 Dec
NEWS
Polska: jest zarzut dla byłego szefa CBA ws. Pegasusa
17 Dec
NEWS
Anglia: rozpoczął się pięciodniowy strajk lekarzy rezydentów
17 Dec
NEWS
Włochy nie wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę
17 Dec
NEWS
W UE przed szczytem gorączkowe negocjacje ws Ukrainy
16 Dec
NEWS
USA - kolejne ataki na statki przemytników
16 Dec
NEWS
Francja: protesty rolników
15 Dec
NEWS
Premier Czech: jesteśmy świadomi korzyści płynących z członkostwa w UE
15 Dec
NEWS
SBU: zniszczyliśmy rosyjski okręt podwodny
15 Dec
NEWS
Kanclerz Niemiec: szansa na pokój w Ukrainie jest realna
12 Dec
NEWS
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.7 nawiedziło Japonię
12 Dec
NEWS
W Rumunii wykryto przypadek trądu
12 Dec
NEWS
Nie dojdzie do spotkania przedstawicieli Ukrainy, Europy i USA w Paryżu
11 Dec
NEWS
Tajlandia: rozwiązano parlament
11 Dec
NEWS
Austria wprowadza zakaz chust dla uczennic do 14 lat
11 Dec
NEWS
Wielka Brytania: zakłócenia w komunikacji po sztormie
10 Dec
NEWS
Bułgaria: antyrządowe protesty w wielu miastach
10 Dec
NEWS
Komitet Noblowski wezwał prezydenta Wenezueli do ustąpienia z urzędu
10 Dec
NEWS
Biały Dom nazywa publikacje "Defence One" fake newsem
09 Dec
NEWS
Jest zgoda KE ws. finansowania polskiego atomu
09 Dec
NEWS
Rumunia: rodzice uczniów będą mieli wolne w pierwszy dzień szkoły
09 Dec
NEWS
Syria: ostrzał lotniska w Damaszku
08 Dec
NEWS
Trzęsienie ziemi w Japonii
08 Dec
NEWS
Unijni rolnicy mają być lepiej chronieni w umowie z Mercosurem
05 Dec
NEWS
Polska: Sejm przegłosował budżet na 2026 rok
05 Dec
NEWS
Globalna awaria Cloudflare - usługa wraca do działania
05 Dec
NEWS
Barcelona: rozpoczyna się 22. Festiwal Kina i Praw Człowieka
05 Dec
NEWS
Anglia: dwóch Polaków aresztowanych wz. z materiałami wybuchowymi
04 Dec
NEWS
Zawrotne ceny biletów lotniczych z Wielkiej Brytanii do Polski na święta
04 Dec
NEWS
Japonia nie chce Chin na spotkaniu G7
04 Dec
NEWS
W. Putin zapowiada - zajmie Donbas za wszelką cenę
03 Dec
NEWS
Szef NATO o wsparciu dla Ukrainy: jeden miliard dolarów miesięcznie
03 Dec
NEWS
Koreańczycy uczcili rocznicę zwycięstwa demokracji
03 Dec
NEWS
Polska: do 15 grudnia można składać wnioski o bon ciepłowniczy
02 Dec
NEWS
Kreml: spotkanie W. Putina z S. Witkoffem
02 Dec
NEWS
Papież powrócił z Bejrutu do Rzymu
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago