Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził zakończenie operacji wojskowej “Barkhane” prowadzonej w krajach Sahelu.
Celem rozpoczętej w 2014 roku misji było zwalczanie powiązanych z Al Kaidą grup dżihadystów i uniknięcie powstania muzułmańskiego kalifatu w Mali. Francuzi rozpoczęli wycofywanie swoich wojsk w ubiegłym roku.
Francuski prezydent mówił o przyszłości francuskiej obecności w Sahelu w trakcie wystąpienia w Tulonie, w którym przedstawił projekt ustawy o planowaniu wojskowym na przyszłą dekadę. “Nasze interwencje muszą być bardziej ograniczone w czasie” – podkreślił prezydent. “Nie możemy angażować się w nieskończoność w operacje zewnętrzne. Między innymi z tego powodu zdecydowałem, wspólnie z naszymi afrykańskimi partnerami, o ogłoszeniu dziś oficjalnego zakończenia operacji “Barkhane” – oświadczył Emmanuel Macron.
Prezydent Francji wskazał, że w ciągu przyszłych sześciu miesięcy jego kraj przeprowadzi konsultacje z afrykańskimi władzami w sprawie kontynuowania współpracy militarnej i przyszłości francuskich baz.
Zdaniem komentatorów, prowadzona w pięciu krajach Sahelu operacja “Barkhane” przyniosła niejednoznaczne wyniki. Szacuje się, że liczący ponad 5 tysięcy żołnierzy francuski kontyngent zabił około 2800 dżihadystów, w tym wielu liderów Al Kaidy. W operacji zginęło 59 francuskich żołnierzy. Grupy terrorystyczne nie zostały jednak zniszczone. W dodatku Francuzi stracili wpływy w regionie i poparcie miejscowej ludności po przewrotach wojskowych w Mali i Burkina Faso. Rozpoczęła tam działalność powiązana z Kremlem Grupa Wagnera.