Ponad 32 milionów złotych trafi do samorządów w całej Polsce na rozwój usług społecznych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podpisało dziś umowy grantowe z dwudziestoma jednostkami samorządu terytorialnego, które będą realizowały pilotażowy program deinstytucjonalizacji usług społecznych.
Resort chce, aby usługi społeczne były świadczone w środowisku rodzinnym i w społeczności lokalnej, a nie przez całodobowe placówki pobytu. Temu ma właśnie służyć proces deinstytucjonalizacji tych usług. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w ramach pilotażu samorządy wypracują rozwiązania w zakresie deinstytucjonalizacji, które później będą wdrażane w całym kraju. Podkreśliła, że proces deinstytucjonalizacji usług społecznych jest konieczny i nieuchronny. “W Polsce ten proces idzie w dobrym kierunku, zwłaszcza w zakresie pieczy zastępczej. Mamy dobre wskaźniki, mamy przyjęte zmiany ustawy o pieczy zastępczej i szykujemy się do kolejnych pozytywnych zmian w tym kierunku” – przekazała minister rodziny i polityki społecznej.
Wsparcie, które będzie realizowane w ramach grantów, dotyczy między innymi rozwoju usług asystenckich, usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, zwiększenia dostępności usług transportowych, tworzenia mieszkań wspomaganych i treningowych. Obejmuje też na przykład utworzenie i prowadzenie strefy kreatywności osób niesamodzielnych, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, pilotażowy program wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności i rozwój rodzinnej pieczy zastępczej.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!