Od dziś, zgodnie z planem, obowiązuje embargo Unii Europejskiej na import węgla z Rosji. Embargo to jest częścią piątego pakietu unijnych sankcji gospodarczych, składającego się także z sankcji w sektorze morskim i drogowym oraz z ograniczeń w handlu.
Ten piąty pakiet, decyzją 27 krajów członkowskich, wszedł w życie 8 kwietnia, z wyjątkiem- na wniosek Niemiec- właście embarga na węgiel.
Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej, o terminie tym przypomniał podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Brukseli. Eric Mamer podkreślił, że Komisja Europejska wyjątkowo dopuszcza szerokie wykorzystanie węgla w Unii, mimo planów Zielonej Transformacji.
“Zakaz importu wszelkich form węgla rosyjskiego został uzgodniony w kwietniu przez Unię Europejską w ramach piątego pakietu sankcji wobec Rosji. 10 sierpnia to koniec okresu opóźnienia embarga na import węgla rosyjskiego i żadnych dalszych odroczeń nie będzie. Nie mamy wątpliwości, że państwa członkowskie wdrożą tę decyzję”- powiedział Eric Mamer.
Dodał, że “rosyjska inwazja na Ukrainę paradoksalnie pomoże Unii przyspieszyć odejście od paliw kopalnych w ogóle, a od paliw kopalnych w Rosji w szczególności”.
Według szacunków Komisji Europejskiej embargo będzie dotyczyło 25 procent całego rosyjskiego eksportu węgla o wartości 8 miliardów euro rocznie.
Piąty pakiet sankcyjny przewiduje też między innymi zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów z wyjątkiem tych z żywnością, baryłkami ropy, czy pomocą humanitarną. Sankcjami zostali również objęci rosyjscy i białoruscy przewoźnicy drogowi.
Poza tym są kolejne ograniczenia w eksporcie o wartości 10 miliardów euro oraz imporcie z Rosji na ponad 5 miliardów euro. Rosyjskie spółki nie mogą także brać udziału w przetargach w unijnych krajach.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!