Premier Mateusz Morawiecki mówił w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, że działacze Solidarności Walczącej chcieli wolnej Polski i nie godzili na “zamianę kajdan żelaznych na aksamitne”. Szef rządu wziął udział w obchodach 40. rocznicy powołania tej organizacji do życia.
W muzeum na ul. Rakowieckiej w Warszawie premier spotkał się z działaczami Solidarności Walczącej, którym podziękował za ich działalność na rzecz wolnej Polski.
“Pada pytanie czy było warto, skoro Polska nie wygląda tak jakbyśmy sobie wymarzyli, skoro stale trzeba się starać o lepszą Polskę, o prawdziwie solidarną Polskę, skoro wciąż musimy szukać właściwych ścieżek prawdy, wolności, dobra. Jestem przekonany, że odpowiedź jest jednoznaczna. Tak, było warto” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że zadaniem Polski jest wyrwanie Europy z geopolitycznego uśpienia i przekonanie do walki o wolność i prawdę. Podkreślił, że dbałość o te wartości jest naszym obowiązkiem wobec przeszłych pokoleń, a owoce wolności nie są nam dane raz na zawsze.
“O wolność trzeba dbać, prawdy trzeba ciągle szukać i tę czujność musimy sobie znowu dziś wzbudzić. Dla dobra naszej niepodległej Rzeczypospolitej ale także całej Europy” – mówił premier.
W swoim wystąpieniu przypomniał również ofiary komunistycznego reżimu w Polsce.
“Powinien z nami być Stanisław Pyjas, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stanisław Suchowolec i wielu wielu innych, którym nie dane było doczekać wolnej Polski, którzy zapłacili życiem za wolną niepodległą Polskę” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier zaznaczył, że dziś wspieramy Ukrainę, która również walczy ze złem, którego korzenie sięgają czasów komunizmu.
“Ono ma inne oblicze niż to, z którym walczyliśmy 40 lat temu, bo zło się także przepoczwarza, mutuje, ale korzenie, ale totalitarne korzenie tego zła można odnaleźć w dzisiejszej filozofii ruskiego miru – to nacjonalizm, kolonializm i imperializm rosyjski” – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystości szef rządu złożył również kwiaty pod tablicą upamiętniającą jego ojca, jednego z założycieli Solidarności Walczącej, Kornela Morawieckiego.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!