Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła nowy pakiet danych pozyskanych przez misję kosmiczną GAIA. Dane dotyczą około dwóch miliardów gwiazd i kilkuset tysięcy obiektów w naszej galaktyce i mogą dać odpowiedź na wiele pytań, między innymi dotyczących przeszłości jak i przyszłości Drogi Mlecznej.
Szef polskiego zespołu pracującego przy misji GAIA profesor Łukasz Wyrzykowski powiedział po udostępnieniu wyników, ze to może być rewolucja.
“Możemy wyjść do gwiazd. Wiemy, jakie mają kolory i jakie mają składy chemiczne, to jest nowość w tym katalogu. Chemia nasze galaktyki to jest coś, gdzie jest zapisana nasza historia” – powiedział profesor Wyrzykowski.
Astronom Milena Ratajczak dodała, że choć do tej pory GAIA przebadała 1 procent naszej galaktyki, to są to badania bardzo dokładne.
“My nie tylko dokonujemy pomiaru jednej gwiazdy, my wykonujemy pomiary miliardów gwiazd na przestrzeni kilku lat. Dzięki temu możemy śledzić, jak zmienia się ich jasność, położenie i temperatura” – powiedziała doktor Ratajczak.
GAIA to kosmiczne obserwatorium wysłane w przestrzeń kosmiczną w 2013 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną. Specyfiką misji jest zbieranie danych między innymi o odległościach w naszej galaktyce, co pozwala tworzyć mapę najbliższego, kosmicznego otoczenia ziemi.
To trzeci pakiet danych udostępnionych przez misję GAIA. Wcześniejsze prezentacje miały miejsce w 2016 i 2018 roku.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!