Węgry ogłosiły stan wyjątkowy. Będzie on obowiązywał od jutra.
Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że jego wprowadzenie związane jest z wojną na Ukrainie. W nagraniu opublikowanym na Facebooku wyjaśnił, ze jego gabinet potrzebuje uprawnień, by szybciej reagować na wyzwania związane z wojną. Dzięki temu rozwiązaniu rząd będzie mógł wprowadzać różne rozwiązania prawne w drodze dekretu.
“Świat soi na krawędzi kryzysu gospodarczego” – powiedział premier Węgier i dodał, że jego kraj musi trzymać się z dala od wojny na Ukrainie i “chronić finansowe bezpieczeństwo rodzin”.
Viktor Orban zapowiedział, że jutro zostaną ogłoszone pierwsze działania w ramach stanu wyjątkowego.
Poprzednio stan wyjątkowy na Węgrzech był ogłaszany w czasie kryzysów migracyjnego i pandemicznego.


