Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw, które zgłaszają wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego. Nasz kraj uplasował się na drugim miejscu pod względem tempa zgłaszania wynalazków.
Według danych polskiego Urzędu Patentowego dynamika zgłoszeń z naszego kraju za ubiegły rok jest na bardzo wysokim poziomie. Prezes Urzędu Patentowego Edyta Demby-Siwek powiedziała IAR, że mówimy o aż 13-procentowym wzroście, co plasuje nas właśnie na drugim miejscu w Europie. “Bardzo nas to cieszy i liczymy, że będzie podobnie w następnych latach” – powiedziała prezes Urzędu Patentowego. Wyjaśniła, że zgłoszenia z Polski obejmują głównie obszar farmacji, transportu i technologii medycznych.
Prezes Urzędu Patentowego dodała, że duża liczba zgłoszeń do europejskiej instytucji, która daje ochronę prawną dla danego wynalazku, to oznaka coraz więszej świadomości rodzimych firm. Edyta Demby-Siwek przypomniała, że zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego daje szerokie możliwości.
Produkt chroniony patentem pozwala na dominację na danym ryku. To wynalazca ma prawo do wyłącznego korzystania z danego rozwiązania i zarabiania na nim. Nikt inny nie może z naszego wynalazku korzystać bez naszej zgody. Europejski Urząd Patentowy zrzesza 38 państw. Opatentowanie danej technologii czy produktu w tej instytucji daje ochronę na rynkach wszystkich zrzeszonych w urzędzie krajów.
Wśród polskich produktów, które zostały zgłoszone do Europejskiego Urzędów Patentowego są między innymi półprzewodniki wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach precyzyjnych, które oparte są na wiedzy z zakresu fizyki ciał stałych. Jeden z polskich naukowców opracował półprzewodniki bazujące na azotkach metali grupy trzeciej, czyli galu, glinu i indu. Wynalazek uzyskał europejski patent ochronny.
Inny ze zgłoszonych produktów to implanty wspomagajace kręgosłup. System powstał w Polsce i jest obecnie wykorzystywany przez wiele państw europejskich do przeprowadzania operacji na kręgosłup. W ubiegłym roku przeprowadzono 45 tysięcy operacji z użyciem polskich implantów.
Kolejnym z patentów jest dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny Triggo. Mikrosamochód dzięki zastosowaniu przedniej osi o zmiennym rozstawie kół, łączy cechy motocykla i samochodu. Zapewnia też łatwe poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!