Świat

Kazachstan: zatrzymano byłego szefa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego

08/01/2022 0 komentarzy

Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu poinformował o zatrzymaniu Karyma Masymowa, który do niedawna kierował instytucją. Urzędnikowi postawiono zarzut zdrady stanu. W środę Masymowa – uważanego za człowieka byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – usunięto z funkcji szefa wywiadu.

Tymczasem, jak podaje Interfax powołując się na lokalną telewizję, rosyjskie pojazdy pancerne zaczęły patrolować ulice kazachskiego miasta Bajkonur.

Dziennikarz rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd’ poinformował, że został ostrzelany w Ałmatach. Incydent miał miejsce w pobliżu kostnicy, przy której ustawiła się kolejka osób chcących zidentyfikować zabitych w czasie protestów krewnych. Rosyjski dziennikarz Wasilij Połonski został ostrzelany po nogach po tym, jak zauważono, że filmuje zatrzymanie mężczyzny przez nieznane osoby. Dożd’ odnotowuje, że pilnujący kostnicy uzbrojeni mężczyźni, którzy otworzyli ogień, nie zostali zidentyfikowani jako funkcjonariusze służb.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu zatrzymało do tej pory ponad cztery tysiące protestujących. Resort podaje, że w wyniku starć zginęło 26 demonstrantów i 18 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia w naftowym mieście Żangaözen po tym, jak władze podniosły cenę skroplonego gazu ziemnego, który jest najpopularniejszym w kraju paliwem samochodowym. Początkowo protestujący domagali się jedynie obniżenia ceny surowca. 4 stycznia protesty przybrały na sile i doprowadziły do ​​starć z policją. Protestujący domagali się dymisji rządu i odejścia z polityki prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. 5 stycznia prezydent Kasym-Żamart Tokajew zdymisjonował rząd. W całym kraju ogłoszono stan wyjątkowy. W Nursłtanie (Astanie), Ałmatach i obwodzie mangystauskim od 23:00 do 7:00 obowiązuje godzina policyjna.

Podczas starć siły bezpieczeństwa używały granatów świetlnych i hukowych oraz gazu łzawiącego, otwierali też ogień w stronę demonstrantów. Protestujący atakowali policjantów, podpalali samochody. Część sił bezpieczeństwa w niektórych miastach stanęła po stronie protestujących.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
23 Oct
Artykuł
Temat dnia 10.23
20 Oct
NEWS
19. pakiet sankcji wobec Rosji w tym tygodniu
20 Oct
NEWS
Izrael: spotkanie premiera z delegacją amerykańską
17 Oct
NEWS
13 rannych w wypadku polskich ciężarówek i autobusu w Austrii
17 Oct
NEWS
Meksyk: w wyniku powodzi co najmniej 72 osób straciło życie
16 Oct
NEWS
Kenia: zamieszki po śmierci przywódcy opozycji
16 Oct
NEWS
Dwie ofiary strzelaniny w Czechach
13 Oct
NEWS
Kaja Kallas - UE przekaże Ukrainie dodatkowe 100 mln euro
13 Oct
NEWS
Francja: Nicolas Sarkozy odbędzie karę w więzieniu
13 Oct
NEWS
WOŚP przekazał złote serduszko nr 1 zwycięzcy aukcji
10 Oct
Artykuł
Jesień w Polsat One!
10 Oct
NEWS
Rząd Austrii przeciwny organizacji Eurowizji bez Izraela
10 Oct
NEWS
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała liderka wenezuelskiej opozycji - Maria Corina Machado.
09 Oct
NEWS
Francja: nowy premier w ciągu najbliższych 48 godzin
09 Oct
NEWS
B. Netanjahu zaprosił D. Trumpa do wystąpienia w Knesecie
08 Oct
NEWS
Polska: stopy procentowe w dół
08 Oct
NEWS
Rząd Niemiec: wyższa prognoza wzrostu PKB na 2026 rok
08 Oct
NEWS
Zaczyna się Londyński Festiwal Filmowy
07 Oct
NEWS
PE uchylił immunitety M.Dworczykowi i D.Obajtkowi
07 Oct
NEWS
Egipt: negocjacje ws. Strefy Gazy trwają
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago