Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali związek między spożyciem alkoholu, a pracą mózgu. Jak się okazało picie wysokoprocentowych napojów wpływa na istotę szarą mózgu, a więc regiony, w których przetwarzane są informacje. Im więcej spożywamy alkoholu, tym mniejsza jest objętość istoty szarej. W badaniu wzięło udział 25 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii.
Chociaż alkohol przyczynia się do tego procesu tylko w niewielkim stopniu (0,8%), był on jednak większy niż inne „modyfikowalne czynniki ryzyka”, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do np. starzenia się.
Zespół zbadał również, czy pewne wzorce picia, rodzaje napojów czy inne schorzenia mają wpływ na pracę mózgu w czasie, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu.
Okazało się, że nie ma „bezpiecznego” poziomu picia – co oznacza, że spożywanie jakiejkolwiek ilości alkoholu było gorsze niż jego niepicie. Nie znaleźli również dowodów na to, że rodzaj napoju – taki jak wino, napoje spirytusowe lub piwo – wpływają bardziej lub mniej na uszkodzenie mózgu.
Jednak niektóre cechy, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość lub upijanie się, mogą narazić ludzi na większe ryzyko – dodają naukowcy.
Według wcześniejszych badań, przeprowadzonych w 2016 roku, alkohol był głównym czynnikiem ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów u mężczyzn i kobiet w wieku od 15 do 49 lat, odpowiadając za prawie jeden na 10 zgonów na świecie.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!