Polamer Inc
Bilety . com

Niemcy: Lufthansa będzie ratowana przez rząd federalny

Dziś niemiecki narodowy przewoźnik, Lufthansa, poinformował o rozmowach firmy z rządowym Funduszem Stabilizacji Rozwoju na temat pomocy finansowej. Kanclerz Angela Merkel potwierdziła wczoraj, że pakiet pomocowy dla Lufthansy jest już prawie uzgodniony.

Szefowa niemieckiego rządu poinformowała w Berlinie, że decyzja o pomocy dla Lufthansy wkrótce zostanie podjęta. Nie ma jednak szczegółów dotyczących wymiaru pomocy. Jak twierdzą media, koncern otrzyma od rządu pomoc finansową w wysokości dziewięciu miliardów euro. Będą to liczne gwarancje kredytowe oraz podniesienie kapitału firmy dzięki państwowym środkom. Kierownictwo Lufthansy obawia się, że rząd - przejmując dwadzieścia pięć procent udziału plus jedną akcję - uzyska tak zwaną mniejszość blokującą. Także politycy CDU i CSU ostrzegają przed niebezpiecznym procesem nacjonalizacji Lufthansy.

Lufthansa z powodu pandemii koronawirusa w pierwszym kwartale bieżącego roku straciła 1 miliard 200 tysięcy euro. Prognozowane wyniki na cały rok są gorsze. Piloci Lufthansy w ramach oszczędności godzą się na czasowe obniżenie zarobków, jeśli przewoźnik nie ogłosi upadłości.

(IAR)