Polamer Inc
Bilety . com

Włochy: polscy lekarze o koronawirusie

Polscy lekarze pracujący we Włoszech apelują, aby bezwzględnie stosować się do kwarantanny i innych zaleceń władz. 15-osobowa grupa specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga teraz w leczeniu chorych na COVID-19 w mieście Brescia w Lombardii. To region, który jest epicentrum koronawirusa we Włoszech.

 

 Polscy lekarze są we Włoszech od ponad tygodnia. Jeden z nich Paweł Szczuciński z PCPM mówi Polskiemu Radiu, że sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Podkreśla, że to, co dzieje się na miejscu pokazuje, że wszyscy powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń władz i przede wszystkim zostać w domach. “To jest choroba, która jest podstępna i szalenie niebezpieczna. Dość powiedzieć, że na oddziale na którym jesteśmy zmarł nam pacjent, który pierwotnie wydawało się, iż ma największe szanse przeżycia. To nie jest tak, że jak ktoś jest zdrowy, młody, to na pewno nic mu się nie stanie. To prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze, ale myślę, że raczej mało kto zdecydowałby się na taką rosyjską ruletkę, nawet wtedy, gdy w rewolwerze jest sto komór, i tylko w jednej był nabój.” - dodaje lekarz.

 Paweł Szczuciński dodaje, że stosowanie się do zaleceń jest obecnie jedynym sposobem na ochronę przed chorobą. “Bezwzględnie przestrzegać kwarantanny, izolowania się, jeśli to jest możliwe. Jeśli mamy taką możliwość to nosić maskę, absolutnie informować służbę zdrowia o objawach, nie ukrywać tego” - mówi lekarz PCPM.

Polska grupa ma wrócić do kraju za dwa dni. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zorganizowało już zbiórkę pieniędzy na dalsze funkcjonowanie zespołu ratunkowego. Jego inni członkowie są bowiem gotowi do wyjazdów w inne rejony świata, jeśli będzie taka potrzeba. Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie internetowej PCPM www.pcpm.org.pl.
We Włoszech jak dotąd na COVID-19 zmarło 16,5 tysiąca osób, a liczba zakażonych to 132 tysiące. Wyleczyć udało się 22 tysiące osób.

(IAR)