Polamer Inc
wybory2020

Polska: Harcerze szyją maseczki

Harcerze wspierają walkę z pandemią koronawirusa. Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął w całym kraju akcję szycia maseczek. "Chodzi o wsparcie placówek medycznych, które obecnie najbardziej potrzebują tego asortymentu" - powiedziała IAR rzecznik ZHP Martyna Kowacka.
 W województwie mazowieckim harcerze szyją maseczki dla jedenastu palcówek medycznych, między innymi dla Centrum Zdrowia Dziecka, Szpitala Bródnowskiego oraz Szpitala Bielańskiego. Uszyli już trzy tysiące maseczek. 

 

 Stołeczna chorągiew ma materiały na uszycie kolejnych kilkudziesięciu tysięcy maseczek. Akcję wspiera wiele osób prywatnych i form. Pomagają w zaopatrywaniu harcerzy w materiały do uszycia maseczek oraz w dostarczaniu już uszytych do placówek medycznych. 
Harcerze szyją maseczki według wytycznych ze szpitali. Używają do tego głównie bawełny. Po dostarczeniu do placówek medycznych maseczki są dezynfekowane.

Akcję szycia maseczek zapoczątkował Hufiec ZHP z Nowego Dworu Mazowieckiego. Do tutejszych harcerzy zgłosił się szpital z prośbą o pomoc. Niedługo potem do akcji szycia maseczek włączyły się hufce ze wszystkich województw. 

(IAR)