Polamer Inc
Bilety . com

Polska: rząd wprowadza obostrzenia w związku z koronawirusem

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia, które mają pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się i zgromadzeń. Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary od mandatu do nawet 5 tysięcy złotych.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza koniecznymi sytuacjami,bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. "Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością" - czytamy na rządowej stronie gov.pl/koronawirus. Można się też przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, czy wyprowadzić psa. Z ograniczenia zwolnieni są też wolontariusze pomogający chorym na koronawirusa.

Rząd podkreśla, że przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie nie dotyczy rodzin. Nie można natomiast chodzić na place zabaw, czy do parku i lasu. 

Ograniczona zostaje także liczba pasażerów komunikacji zbiorowej - zajęta będzie mogła być tylko połowa wszystkich miejsc siedzących.
Regulacja obejmuje też kościoły - ograniczono liczbę osób podczas nabożeństw i obrzędów do pięciu osób, nie licząc tych, które je sprawują i na przykład pracowników zakładu pogrzebowego - w razie mszy pogrzebowej. Rząd zachęca do uczestniczenia w mszach online.
W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Każdy, kto powróci zza granicy, musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Nie dotyczy to osób, które podróżują w związku z pracą lub służbą.
Rząd nie zamyka natomiast sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii. Lokale gastronomiczne nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos.

W Polsce potwierdzono dotąd 799 przypadków koronawirusa, w tym 50 dziś. 9 osób zmarło.

(IAR)