Polamer Inc
Bilety . com

KE: "głębokie zaniepokojenie" stanem praworządności w Polsce

Komisja Europejska wyraziła "głębokie zaniepokojenie" stanem praworządności w Polsce w związku z nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. W opinii Komisji ustawa pogłębia spór między sędziami. Wczoraj Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zdecydował o odrzuceniu nowelizacji. Za odrzuceniem senackiej uchwały było 234 posłów, przeciwko odrzuceniu było 211, a 9 wstrzymało się od głosu. Ustawy wniesione do parlamentu przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości trafią teraz do prezydenta. 
Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział, że przeciw Polsce będą podejmowane kolejne kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podkreślił, że potrzebny jest uczciwy i konstruktywny dialog. Przypomniał, że w przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie wiceszefowa KE - Vera Jourova.
Dziś Unijny Trybunał Sprawiedliwości otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu komisarze zdecydowali, że zwrócą się do Luksemburga o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku. Teraz wiceprezes TSUE wyda wstępną decyzję, czy przyjąć wniosek. Tej decyzji należy się spodziewać w ciągu kilku, kilkunastu dni. 

Nowelizacja ustaw wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną dla sędziów, którzy podważają konstytucyjne uprawnienia prezydenta w kwestii powoływania sędziów oraz za działalność publiczną, która może podważać niezawisłość i niezależność sędziowską.

(IAR)