Polamer Inc
Bilety . com

Jest formalna zgoda królowej na ustawę brexitową

Jest formalna zgoda królowej na ustawę brexitową. Wczoraj pracę nad aktem zakończyły obie izby parlamentu: Izba Gmin i Izba Lordów. Ustawa pozwala na przeniesienie do brytyjskiego prawa postanowień projektu umowy brexitowej zawartej z Unią. Daje też rządowi pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia.

Zgoda królowej (royal assent) to ostatni etap drogi projektu ustawy przez parlament. Od stuleci jest formalnością. Ostatnim razem monarchini odmówiła przyłożenia pieczęci w 1707 roku.

Wcześniej pracę nad ustawą zakończyli posłowie i lordowie. Ci drudzy chcieli zmodyfikować ustawę, między innymi wprowadzając dodatkowe gwarancje dla unijnych imigrantów. Wszystkie lordowskie poprawki wylądowały jednak w koszu, gdy projekt wrócił do Izby Gmin, gdzie zdecydowaną przewagę mają Konserwatyści Borisa Johnsona.

Brexit nastąpi 31 stycznia. Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Potem rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Zjednoczone Królestwo ciągle będzie się stosować do unijnych przepisów. Rozpocznie się też druga faza negocjacji z Unią - bardziej skomplikowana, dotycząca pobrexitowych stosunków.

(IAR)