Polamer Inc
Bilety . com

Rosyjski obrońca praw człowieka apeluje o likwidację pomników Lenina

Nestor rosyjskiego ruchu obrony praw człowieka - Nikołaj Swanidze zaapelował do Rosjan o likwidację pomników Lenina. Dziennikarz, historyk i działacz obywatelski w trakcie spotkania z mieszkańcami Ufy nazwał przywódcę komunistycznej rewolucji - terrorystą. 
Od dawna historycy „Memoriału” apelują do władz Rosji o rozliczenie się z sowiecką przeszłością, a duchowni moskiewskiego patriarchatu prawosławnej Cerkwi domagają się usunięcia z przestrzeni publicznej symboliki Związku Sowieckiego.

Jak przypomina lokalna telewizja z Ufy, właśnie w tym mieście został wzniesiony jeden z pierwszych w Związku Radzieckim pomników Lenina. Kilkakrotnie monument był demontowany. Ostatni raz rzeźbę wodza rewolucji ponownie postawiono na cokole w 2011 roku. 
Teraz o jego demontaż apeluje obrońca praw człowieka Nikołaj Swanidze. W jego ocenie Lenin był terrorystą, który wydawał podwładnym rozkazy mordowania ludzi na masową skalę. 

„On mówił, żeby żołnierzy polewać wrzątkiem, a policjantów kwasem” - Swanidze jako przykład przytacza wypowiedzi Lenina. 
Od wielu lat moskiewski patriarchat prawosławnej Cerkwi domaga się, aby z przestrzeni publicznej usunięto sowieckie symbole oraz pomniki komunistycznych działaczy. Duchowni podobnie jak Swanidze nazywają sowieckich działaczy „terrorystami”. 
W ocenie historyka „Memoriału” Nikity Pietrowa - w Rosji powinien zostać przeprowadzony proces lustracji, który pozwoli na rozliczenie się z sowiecką przeszłością.

(IAR)