Polamer Inc
Bilety . com

Polska: list prezydenta na łamach prasy światowej

W liście otwartym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda zaapelował, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. Całostronicowe przesłanie prezydenta Polski ukazało się między innymi w amerykańskim dzienniku "Washington Post".

„Prawda, która nie może umrzeć” - pod takim tytułem ukazał się w "Washington Post" list prezydenta RP. Andrzej Duda przypomina w nim fakty dotyczące wyzwolenia przez żołnierzy radzieckich obozu KL Auschwitz i podkreśla, że to, co tam znaleźli, napełnia nas przerażeniem i wywołuje absolutne moralne potępienie. „Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów” - pisze prezydent, dodając, że w imię świętej pamięci o zagładzie Żydów oraz przez szacunek dla pozostałych ofiar dwudziestowiecznych totalitaryzmów nie można tego tolerować. „Nie ustaniemy w wysiłkach, aby świat pamiętał o tej zbrodni oraz by nic podobnego już się nie powtórzyło” - dodaje Andrzej Duda. Prezydent podkreśla rolę Polaków, pomagających Żydom mimo drastycznych kar, które za to groziły ze strony niemieckich okupantów. Wspomina rolę, jaką w informowaniu świata o Holokauście odegrał Witold Pilecki oraz Jan Karski. "W 75. rocznicę - symbolicznego końca eksterminacji, będziemy świadczyć o Prawdzie, wzywając do pokoju, sprawiedliwości i szacunku między narodami" - napisał polski prezydent.

Francuski dziennik "Le Figaro" drukuje list prezydenta RP w związku z rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Andrzej Duda pisze w nim o ”pamięci, która nie może umrzeć”.

Francuski dziennik, który na całej szpalcie publikuje list prezydenta RP, wytłuszcza słowa Andrzeja Dudy o tym, że aby móc kształtować przyszłość świata, powinniśmy pogłębić naszą wiedzę o tym, co się wydarzyło siedemdziesiąt pięć lat temu w samym sercu Europy. Prezydent przypomina, że powinniśmy się odwoływać do tych ludzi, wciąż żyjących, którzy przeżyli zagładę. Andrzej Duda pisze o prowadzonej przez Niemców polityce eksterminacji w obozach koncentracyjnych. W liście prezydent RP przypomina, że w przedwojennej Polsce społeczność żydowska była największą na świecie. Niemcy mordowali Żydów w czasie wojny w całej Europie, ale to na terenie okupowanej Polski zgładzili ich najwięcej. Andrzej Duda podkreśla, że za cztery dni na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się uroczystości w obecności szefów państw i rządów i tych, którzy przeżyli holokaust.

W związku ze zbliżającą się 75-tą rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, niemiecki "Die Welt" umieścił obszerne przesłanie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Dotyczy ono holokaustu i jest zatytułowane "Ta prawda nie może umrzeć".

Polski prezydent podkreśla w przesłaniu, że prawdy o zagłądzie Żydów nie wolno ani zniekształcać, ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów. Andrzej Duda, pisząc o holokauście, przypomina, że w Auschwitz zamordowano ponad milion Żydów, oraz tysiące ofiar innej narodowości, w tym Polaków, Romów, Sinti oraz jeńców wojennych z Armii Czerwonej. Prezydent przypomina o roli polskiego państwa podziemnego w ratowaniu Żydów oraz o działaniach Witolda Pileckiego i Jana Karskiego w ujawnieniu prawdy o niemieckim systemowym ludobójstwie. Zdaniem Andrzeja Dudy, upamiętnianie tragedii, jaką była zagłada Żydów powinno być ważnym i trwałym elementem edukacji dla pokoju.

Przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy jest elementem obszernej kampanii edukacji historycznej zatytułowanej "The Truth Must Not Die". Oprócz niemieckiego "Die Welt" przesłanie polskiego prezydenta opublikowały także francuski "Le Figaro" oraz amerykański "Washington Post". 

(IAR), Twitter: Kancelaria Prezydenta