Polamer Inc
Bilety . com

Polska: coraz więcej pijanych kierowców na polskich drogach

Rośnie liczba pijanych kierowców na polskich drogich. Jak informuje policja, w ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali o 6 tysięcy więcej nietrzeźwych kierujących niż w roku 2018.

Podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji podkreśla, dane są alarmujące, ponieważ jest to pierwszy taki wzrost od prawie dekady. Jego zdaniem, jedną z przyczyn takiego zjawiska może być coraz łatwiejszy dostęp do alkoholu. "Prawdopodobnie jest to przyzwolenie społeczne, przeświadczenie o tym, że kierowca nie zostanie zatrzymany do kontroli i nie będzie brał udziału w wypadku drogowym. Prawdopodobnie jest to też związane z większą podażą alkoholu, która wystąpiła w 2019 roku" - powiedział Radosław Kobryś.

W ubiegłym roku nietrzeźwi kierowcy doprowadzili w Polsce do prawie dwóch tysięcy wypadków, w których zginęło 180 osób, a ponad 2 tysiące zostało rannych. Policja przypomina o zasadzie "zero tolerancji dla nietrzeźwych kierowców". Każdy kierowca, przyłapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, straci prawo jazdy, a sprawa zostanie skierowana do sądu.  

(IAR)