Polamer Inc
Bilety . com

Będzie spotkanie prezydentów Polski i Izraela

fot. Twitter: Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z prezydentami Izraela, Ukrainy oraz Niemiec. Do rozmów ma dojść 27 stycznia, tuż przed uroczystościami 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Polskie Radio potwierdziło, że spotkania z trzema przywódcami są już niemal pewne, ale dyplomaci rozmawiają na temat możliwości osobnych spotkań także z innymi przywódcami, którzy przyjadą do Polski na obchody.

 

 Kancelaria polskiego prezydenta potwierdziła, że przed zaplanowanymi na popołudnie obchodami dojdzie do rozmowy prezydentów Polski i Izraela: Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina. Andrzej Duda, który będzie gospodarzem uroczystości w byłym niemieckim obozie, ma też rozmawiać z przywódcami Niemiec i Ukrainy.

 Na liście gości ceremonii upamiętniającej 75-lecie wyzwolenia byłego obozu są też pary królewskie z Holandii i Hiszpanii oraz premier Francji. Na uroczystości nie został zaproszony rosyjski prezydent Władimir Putin. Rosję będzie reprezentował ambasador tego kraju w Warszawie.
 Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie. Według zapowiedzi organizatorów, ma ich przyjechać około dwustu.
 Cztery dni wcześniej rocznicowe uroczystości organizowane są w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Będą tam obecni między innymi prezydenci Rosji i Francji oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. 

 Andrzej Duda zapowiedział, że nie weźmie udziału w tych uroczystościach, bo organizatorzy nie zgodzili się na jego wystąpienie. 
Wśród mówców jest natomiast Władimir Putin, który w ostatnich tygodniach oskarżył Polskę o współpracę z Hitlerem i doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej.

(IAR)