Polamer Inc
Bilety . com

Polska: koncert na 40-lecie powstania „Solidarności”

29 sierpnia na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wielki koncert z okazji 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Weźmie w nim udział co najmniej 50 tysięcy uczestników. 

Dziś list intencyjny, dotyczący współpracy przy organizacji tego wydarzenia podpisali prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda. „Cieszę się i jestem dumny z tego, że możemy spotkać się, tutaj, na Stadionie Narodowym podpisując ten list intencyjny, bo chcemy, aby to wydarzenie było szczególne; aby to była wigilia tych rocznic w Szczecinie, Gdańsku, w Jastrzębiu, Katowicach i w wielu zakątkach naszej ukochanej ojczyzny" - powiedział przewodniczący Duda. Dodał, że poprzez uroczystości Polska chce przekazać całemu światu, że to w naszym kraju rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego. 

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślał, że na rządzie ciąży obowiązek dbania o nasze dziedzictwo historyczne i przekazywanie prawdziwego obrazu roli Polski w najnowszej historii. „Jest czymś absolutnie naturalnym, że takie wydarzenie, z którego jesteśmy wszyscy jako Polacy dumni i powinniśmy być dumni za ten nasz wkład w światową historię, muszą być obchodzone w sposób godny” - powiedział wicepremier Sasin. 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślał, że 40. rocznica powstania „Solidarności” zasługuje na to, żeby o niej opowiedzieć także w formie wydarzenia artystycznego. Prezes telewizji publicznej Jacek Kurski zapewniał, że koncert na PGE Narodowym to będzie niezapomniane wydarzenie, bo TVP ma już duże doświadczenie w organizowaniu tego typu imprez. Na razie nie podano szczegółów koncertu na PGE Narodowym. Będzie je prawdopodobnie reżyserował Bolesław Pawica, który przygotował już wielkie widowisko słowno-muzyczne na Narodowym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydarzenie ma być transmitowane w Telewizji Polskiej. 

Głównymi wydarzeniami uroczystych obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” w stolicy - poza koncertem - będą także spotkanie na Placu Piłsudskiego, przemarsz ulicami Warszawy i festyn rodzinny na błoniach Stadionu Narodowego. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 roku był to również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi.

(IAR)