Polamer Inc
Bilety . com

KE: praworządność w Polsce może być jutro tematem posiedzenia

Praworządność w Polsce może być jednym z tematów jutrzejszego posiedzenia Komisji Europejskiej w Strasburgu. Dziś rano, na posiedzeniu szefów gabinetów komisarzy, wspomniał o tym przedstawiciel przewodniczącej Komisji Europejskiej - ustaliła nieoficjalnie korespondentka Polskiego Radia. 

"Jeśli temat się pojawi, nie jest jeszcze przesądzone w jakiej formie" - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z urzędników. 
Jutrzejsze posiedzenie Komisji odbywa się dzień przed debatą w Parlamencie Europejskim dotyczącą procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. W czwartek natomiast europosłowie mają przyjąć rezolucję, w której zaapelują do Komisji o tak zwane środki tymczasowe w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.  

O tym, że Komisja zwróci się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o takie środki pisał w weekend jeden z holenderskich dziennikarzy. Chodzi o wniosek nakazujący tymczasowe zawieszenie działalności Izby do czasu rozpatrzenia przez Trybunał skargi Komisji Europejskiej. 
W październiku ubiegłego roku Komisja zaskarżyła nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. 
Polski rząd wielokrotnie odrzucał wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej. 

(IAR)