Polamer Inc
Bilety . com

Australia: poprawia się sytuacja pogodowa

Poprawia się sytuacja pogodowa w południowo-wschodniej Australii. W ostatnich godzinach spadła temperatura i zaczął padać deszcz. Może to ułatwić walkę z gigantycznymi pożarami lasów i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych pożarów.

 

 Jeszcze w piątek wiejący z prędkością 100 kilometrów na godzinę wiatr dodatkowo podsycał pożary do bardzo niebezpiecznego poziomu. Teraz jednak pogoda się zmieniła, a prognozy są optymistyczne. “Łagodniejsze warunki mają utrzymać się przez tydzień. Da to wytchnienie naszym wspaniałym strażakom i pracownikom innych służb ratowniczych” - oświadczyła premier stanu Nowa Południowa Walia Gladys Berejiklian.

 Najbliższe dni mają dać okazję strażakom i żołnierzom na częściowy odpoczynek i przegrupowanie sił. Miejscowa policja chce nawet ponownie otworzyć dla turystów niektóre kurorty wypoczynkowe, choć zamknięte co najmniej do lutego pozostaną parki narodowe.
Obecnie władze notują około 160 ognisk pożarów w Nowej Południowej Walii oraz 36 w sąsiedniej Wiktorii. W walce z żywiołem Australijczykom pomaga około 100 strażaków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a oba kraje mają dosłać jeszcze 140 kolejnych.
Pożary lasów trawią Australię od września. Wybuchają każdego roku w lecie, ale naukowcy twierdzą, że skala tegorocznego żywiołu jest nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Od września zginęło 27 osób i około miliarda zwierząt. Ocenia się, że spłonęło 10 milionów hektarów w pięciu stanach czyli obszar równy Korei Południowej. Zniszczonych zostało około dwóch tysięcy domów.

Straty oceniane są na co najmniej 5 miliardów dolarów australijskich. Premier Australii przeznaczył 2 miliardy dolarów na specjalny fundusz z którego wypłacane będą odszkodowania.

(IAR)