Polamer Inc
Bilety . com

2019 rok: w Europie 3 tys. ataków na miejsca kultu chrześcijańskiego

W zeszłym roku w zachodniej Europie doszło do niemal 3 tysięcy ataków na kościoły i miejsca kultu chrześcijańskiego. Papieskie Dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje, że najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce we Francji i Niemczech. 

To szczególnie zasmucające - komentuje ksiądz doktor Andrzej Paś z sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Przede wszystkim były to profanacje kościołów, cmentarzy, pomników i budynków sakralnych. W 2019 roku dokonywano w zachodniej Europie średnio około pięciu takich czynów dziennie. "Papież Franciszek mówił w Nagasaki, że cały czas trwa trzecia wojna światowa w kawałkach, to pewnie przynosi takie skutki. Jest to efekt domina i świadczy o pewnej niestabilności ideologicznej świata" - komentuje ksiądz Paś.

Swój raport w tej sprawie opublikował amerykański Instytut Gatestone. Według niego ataki na kościoły i symbole chrześcijańskie są powszechne również w Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Włoszech i Hiszpanii. Dotyczą głównie miejsc i symboli rzymskokatolickich, choć w Niemczech atakowane są również kościoły protestanckie.

Sprawcy antychrześcijańskich ataków - jak można przeczytać w raporcie - rzadko są łapani. Autorka - Soeren Kern zaznacza, że gdy się to udaje policja i media często cenzurują informacje o ich tożsamości oraz pochodzeniu etnicznym.

Mówi się, że wielu podejrzanych ma zaburzenia psychiczne - w rezultacie wiele antychrześcijańskich ataków nie jest klasyfikowanych jako przestępstwa z nienawiści - podaje raport Instytutu Gatestone.

(IAR)