Polamer Inc
Bilety . com

Ambasador Australii dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia

Ambasador Australii w Polsce dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia w związku z pożarami, które od miesięcy pustoszą duże obszary kontynentu. Lloyd Brodrick powiedział Polskiemu Radiu, że do ambasady wpłynęły dziesiątki wiadomości od osób poruszonych obrazami zniszczeń spowodowanych przez ogień. Niektórzy mieli pytać o możliwość zostania strażakiem ochotnikiem w Australii. Według ambasadora, to poruszające sygnały.

"To pokazuje silną przyjaźń między Polską a Australią, nie tylko na poziomie rządowym, ale między społecznościami" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej. Dyplomata zachęca do odwiedzenia facebooka lub strony internetową ambasady, gdzie wymienione są organizacje z całej Australii, które przyjmują datki w związku z pożarami.

Według Lloyda Brodricka, formą pomocy Australii może być też odwiedzenie tego kraju, Jego zdaniem, lokalne społeczności nadal liczą na to, że doniesienia o pożarach nie wstrzymają ruchu turystycznego. Ambasador apeluje jednak o śledzenie informacji dla podróżujących, by wyjazd odbył się bez utrudnień.

"Walka za pożarami w Australii może potrwać jeszcze wiele tygodni, ostatnie prognozy nie przewidują znaczącej zmiany pogody" - mówi Lloyd Brodrick. Jak dodaje, sezon tak naprawdę dopiero się zaczyna, nasze lato trwa do końca lutego. Mamy do czynienia z dużymi pożarami przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu, ale problem ten dotyczy tak naprawdę całego kraju. To wydarzenie bez precedensu, więc trudno oszacować, ile czasu trzeba, by [przyroda] po tym odżyła - zaznaczył ambasador. 

Według rządu w Canberze, ogień zniszczył dotąd około 2100 domów, a w pożarach zginęło 27 osób. Szacuje się, że w ogień strawił już prawie 10 milionów hektarów obszarów zielonych, co spowodowało śmierć około miliarda zwierząt.
We wtorek pomoc w walce z pożarami australijskiemu premierowi zaoferował polski szef rządu, Mateusz Morawiecki. Scott Morisson za wyrazy wsparcia ze strony Polski dziękował m.in. na Twitterze. 

(IAR)