Polamer Inc
Bilety . com

Polska: jest nowy program, który ma zwalczyć smog

Polski Alarm Smogowy apeluje do rządu o podjęcie ostrzejszych działań w zwalczaniu smogu. Dziś społecznicy zaprezentowali "Program PAS dla czystego powietrza w Polsce". 

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego powiedział, że program "Czyste powietrze" powinien być uproszczony, tylko w ten sposób zyska większe zainteresowanie mieszkańców. "W dystrybucję tego przedsięwzięcia analogicznie do programu 500 plus powinny być włączone wszystkie gminy, banki i placówki pocztowe, tak żeby można było złożyć wniosek w punkcie, który jest położony najbliżej nas", mówił Andrzej Guła. Andrzej Guła dodał, że wnioski o dofinansowanie na wymianę pieca lub termomodernizację domu nie powinny wymagać tak wielu zaświadczeń z różnych instytucji. "Wystarczyłyby pisemne oświadczenia przyszłych beneficjentów, wtedy program działałby sprawniej i czas oczekiwania na dotację byłby zdecydowanie krótszy", wskazywał.  

Minister klimatu Michał Kurtyka zapewnił, że program "Czyste powietrze" będzie uproszczony i już podjęte zostały w tym kierunku działania. "Zleciłem inwentaryzację istniejących programów i czekam na wnioski, które pozwolą określić jakie konkretnie należy podjąć usprawnienia", powiedział minister. Wnioski z inwentaryzacji, którą prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mają być przekazane resortowi klimatu jeszcze w styczniu. 

Do tej pory w ramach programu "Czyste powietrze" do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków na kwotę około 2 miliardów złotych. 70 tysięcy pism już zostało rozpatrzonych. 
Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego programem "Czyste powietrze" powinny być objęte także budynki wielorodzinne, gdzie pali się w kopciuchach. Poza tym - jak podkreślają aktywiści - należy powołać więcej jednostek straży miejskiej, których obecnie brakuje w 80 procent gmin w Polsce. Strażnicy sprawdzaliby czy mieszkańcy województw gdzie obowiązują uchwały antysmogowe użytkują ekologiczne piece czy dalej palą w "kopciuchach". Polski Alarm Smogowy chce ograniczenia wjazdów na wybrane obszary miast samochodami zanieczyszczającymi powietrze i proponuje zaostrzenie kar za nadmierne lub niezgłoszone emisje w przemyśle.
Z powodu złej jakości powietrza w Polsce każdego roku umiera ponad 40 tysięcy osób. 

(IAR)