Polamer Inc
Bilety . com

Komisja sprawiedliwości przegłosowała 2 artykuły ws. impeachmentu

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przegłosowała przyjęcie dwóch artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa i przekazanie sprawy pod obrady Izby Reprezentantów w pełnym składzie. Za przyjęciem uchwały głosowało 23 demokratów, przeciwko było 17 republikanów. Izby Reprezentantów rozpocznie dyskusję na temat impeachmentu w następnym tygodniu. Dwa artykuły impeachmentu dotyczą nadużycia władzy w sprawie Ukrainy i obstrukcji parlamentu. Prezydent USA zarzucił Demokratom manipulacje i niedemokratyczną próbę pozbawienia go urzędu, wbrew woli wyborców.

Kolejnym etapem procedury impeachmentu będzie proces w Senacie, który najprawdopodobniej rozpocznie się w styczniu. Jest jednak mało prawdopodobne, by Senat uznał Donalda Trumpa za winnego stawianych zarzutów i usunął go ze stanowiska. Potrzeba bowiem do tego 2/3 głosów, a Demokraci w Senacie nie mają nawet zwykłej większości. 
W tej chwili trudno przewidzieć jakie będą polityczne konsekwencje procedury impeachmentu. Ostatnie sondaże wskazują na to, że poparcie dla działań Demokratów spada, szczególnie w stanach które przesądzą o wyniku przyszłorocznych wyborów prezydenckich takich jak Pensylwania, Ohio czy Wisconsin

Portal polskieradio.com, IAR, Twitter: ABC News, Kyle Cheney