Polamer Inc
Bilety . com

Litwa ogłosiła rok 2020 Rokiem Jana Pawła II

Litewski parlament ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. O to, aby w szczególny sposób upamiętnić papieża-Polaka, wnioskowała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. 
 Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednomyślnie. Opowiedzieli się za nią wszyscy obecni na sali obrad posłowie. Czytamy w niej, że święty Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Litwę, a jego pielgrzymka w 1993 roku stała się wielkim, moralnym i dyplomatycznym wsparciem dla kraju tuż po odzyskaniu przez niego niepodległości. "Papież Jan Paweł II był jednym z największych światowych autorytetów, zwolennikiem dialogu ekumenicznego oraz pielgrzymem, który odwiedzał najdalsze zakątki świata" - zaznaczono. Podkreślono też rolę papieża we wspieraniu integracji Europy oraz to, że był jednym z głównych architektów zmian po 1989 roku. Jak powiedział Polskiemu Radiu prezes wileńskiego Związku Polaków na Litwie, Marek Kubiak, papież-Polak był i jest nadal ważny dla mieszkańców Litwy. "Postać Jana Pawła II tutaj, na terenach Europy Wschodniej, była takim zrywem duchowym, taką iskrą nadziei" - ocenia. Marek Kubiak przypomina, że w czasie, kiedy Jan Paweł II przyjechał z pielgrzymką do krajów bałtyckich, żywa była pamięć o tym, jak komuniści zamieniali świątynie w magazyny, galerie oraz muzea. "Na przykład w kościele św. Kazimierza w Wilnie było muzeum ateizmu. Zniechęcano do chodzenia na msze święte" - dodaje prezes wileńskiego Związku Polaków na Litwie.
 Litewski rząd opracuje teraz na wniosek Sejmu roczny program obchodów Roku Jana Pawła II. Przygotowanie swojego programu zapowiada też polska partia na Litwie. 

 

(IAR)