Polamer Inc
Wigilia

Ukraina chce "Ruxitu" Rosji z Donbasu

Głównym tematem szczytu w formacie normandzkim powinno być wyprowadzenie przez Rosję swoich sił z Donbasu. Takiej agendy spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji oczekuje szef ukraińskiego MSZ Wadym Prystajko. Szczyt odbędzie się 9 grudnia w Paryżu. 
 Minister Wadym Prystajko napisał na swojej stronie internetowej, że jego kraj chce Ruxitu. Wyjaśnił, że termin ten oznacza opuszczenie Ukrainy przez Rosję i jej wojska. Dodał, że takie jest główne oczekiwanie jego kraju dotyczące zbliżającego się szczytu w formacie normandzkim, ale też spotkań w każdym innym formacie. 
 Przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji spotkają się w przyszły poniedziałek, aby dyskutować na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. Ostatnio przywódcy państw normandzkiej czwórki spotkali się w 2016 roku. 
 W Paryżu wybrany w tym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się po raz pierwszy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Część ukraińskiej opozycji parlamentarnej, ale też środowiska weteranów walk w Donbasie wyrażają obawy, że ukraińskie władze mogą pójść na zbyt daleko idące ustępstwa na rzecz Rosji. 
 W trwających od 2014 roku działaniach zbrojnych w Donbasie Rosja kontroluje i wspiera prorosyjskich separatystów przysyłając im broń i żołnierzy.

 

(IAR)