Polamer Inc
Wigilia

Złota Piłka 2019 dla Messiego!

Lionel Messi po raz szósty w karierze otrzymał „Złotą Piłkę” magazynu „France Football” dla najlepszego piłkarza w danym roku. Argentyńczyk, który od 2004 r. gra w Barcelonie, poprzednio otrzymał to wyróżnienie w latach 2009-12 oraz w 2015 r. W tym roku Messi wyprzedził Holendra Virgila van Dijka z Liverpoolu; trzecie miejsce zajął Cristiano Ronaldo z Portugalii (Juventus Turyn). 
Na 8. pozycji znalazł się Robert Lewandowski; kapitan reprezentacji Polski po raz trzeci znalazł się w najlepszej „10” nominowanych do tej nagrody. Dwa lata temu był 9., a najwyżej oceniono go w 2015 r., gdy znalazł się na 4. pozycji. 
W historii tylko dwaj Polacy znaleźli się w czołowej trójce plebiscytu - w 1974 r. trzeci był Kazimierz Deyna, a w 1982 r. wynik ten powtórzył Zbigniew Boniek. 

Plebiscyt na najlepszą piłkarkę 2019 r. wygrała Amerykanka Megan Rapinoe; najlepszym piłkarzem do lat 21 wybrano Holendra Matthijsa de Ligta, który od nowego sezonu gra w Juventusie Turyn; wyróżnienie dla najlepszego bramkarza otrzymał Brazylijczyk Allison z Liverpoolu, a Wojciech Szczęsny zajął w tym rankingu 9. miejsce.

W głosowaniu uczestniczą dziennikarze sportowi ze 180 państw świata, po jednym z danego kraju. Magazyn „France Football” przyznaje wyróżnienie od 1956 r. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wspólnie przyznawały Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty znów prowadzone są oddzielnie.

(IAR), Twitter: France Football, B/R Football