Polamer Inc
Wigilia

Jubileuszowy szczyt NATO! (WIDEO)

Szczyt NATO organizowany jest głównie, by uczcić jubileusz jego powstania. Jednak uroczystości zbiegają się w czasie z ostrymi spięciami Stanów Zjednoczonych, Francji i Turcji. Chodzi zarówno o finansowanie obronności, jak i zarzuconą przez francuskiego prezydenta krajom europejskim bezczynność i zbyt wielką ufność w siłę USA.
 W czasie dzisiejszej dyskusji w Londynie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie przekonywał, że spory w Sojuszu istniały zawsze i nie są one oznaką słabości grupy. “NATO to 29 demokratycznych krajów z obu stron Atlantyku. Różnice między nami widać już było w czasie kryzysu sueskiego w 1956 roku. Naszą siłą jest jednak to, że pomimo tych różnic potrafimy się zjednoczyć wokół najważniejszego zadania, czyli wzajemnej obrony” - mówił kilka dni temu Stoltenberg. 
 W dyskusji organizowanej przez takie instytuty jak Atlantic Council, Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa czy Globsec weźmie też udział polski prezydent Andrzej Duda.
 W samym NATO tymczasem trwają prace nad nową strategią Sojuszu. Niemcy i Francja zaproponowały stworzenie “grupy mędrców”, którzy do 2021 roku mieliby przygotować plan zmian w Sojuszu.
Reformy w NATO rozpoczęto kilka dni temu po aneksji Krymu przez Rosję. Sojusz stworzył nowe siły szybkiego reagowania, wysłał dodatkowe oddziały na wschód Europy i naciska na kraje członkowskie, by te przeznaczały odpowiednio duże kwoty na wojskowość. Zmieniana jest też struktura dowodzenia. W Unii Europejskiej trwa z kolei dyskusja nad ewentualnym stworzeniem europejskich sił obronnych, które nie byłyby zależne od Stanów Zjednoczonych.

 

(IAR), Twitter: NATO, Piers Cazalet, Poland in Nato,