Polamer Inc
Wigilia

Francja: paryżanie żegnają zmarłych w Mali żołnierzy

Setki paryżan wyszło na ulice stolicy Francji, by oddać hołd 13 francuskim żołnierzom, którzy w ubiegłym tygodniu zginęli w katastrofie helikopterów w Mali. Maszyny zderzyły się w trakcie operacji wymierzonej w islamistów. Była to największa strata, jaką poniosła francuska armia w ciągu jednego dnia od czasu ataku w Bejrucie. 36 lat temu w Libanie zginęło 58 żołnierzy.
Ciała żołnierzy zostały przetransportowane do ??Francji w niedzielę, wcześniej zmarłym oddano hołd w bazie wojskowej w Gao w Mali. Trumny przykryte narodowymi flagami przewieziono przez centrum Paryża. Trumny z ciałami wojskowych jechały w eskorcie policyjnych i wojskowych motocykli wzdłuż mostu Aleksandra III.
W ceremonii oficjalnego pożegnania komandosów na dziedzińcu Pałacu Inwalidów wezmą udział prezydenci Francji i Mali, Emmanuel Macron oraz Ibrahim Boubacar Keita.
W Mali przebywa przeszło cztery i pół tysiąca żołnierzy francuskich, którzy walczą z muzułmańskimi ugrupowaniami zbrojnymi, powiązanymi z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Operację wojskową w Mali popiera 58 procent Francuzów.

(IAR)