Polamer Inc
Wigilia

Chicago: propozycje ws. budżetu i przepisów burmistrz Lori Lightfoot

W środę, podczas posiedzenia radymiejskiej burmistrz Chicago zaproponowała min. podwyżkę płacy minimalnej, zwiększenie nakładów na pomoc osobom bezdomnym oraz zmiany kwalifikacji kar za posiadanie marihuany. W tym ostatnim przypadku Lori Lightfoot chce, aby osobom zatrzymanym za posiadanie konopii indyjskich w aucie w ilości poniżej 30 gramów, nie zabierano samochodów, a kara finansowa za pierwsze wykroczenie tego typu wyniosłaby 50 dolarów, a nie jak dotychczas 500 dolarów. Kolejne przewinienia popełnione w ciągu 30 dni od pierwszego zatrzymania, karane miałyby być mandatami w wysokości 100 dolarów. W czerwcu, Illionois stał się 11 stanem USA, w którym zalegalizowano sprzedaż i posiadanie marihuany w celach rekreacyjnych. Prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Nowe przepisy zabraniają palenia marihuany w miejscach publicznych i autach. Używania marihuany może zabronić właściciel wynajmowanej nieruchomości. Posiadanie konopii indyjskich w celach rekreacyjnych będą miały osoby powyżej 21 roku życia. Sprzedaż marihuany w Chicago będzie możliwa tylko w siedmiu wyznaczonych strefach miasta. Podczas wczorajszego posiedzenia rady miejskiej burmistrz Chicago zaproponowała także wprowadzenie do 2021 roku, podwyżki płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę i zwiększenia zarobków z 6,40 dol. do 8,40 dol. na godzinę osobom pracującym w systemie wynagrodzenia z napiwkami. Lori Lightfoot chce likwidacji do 2024 roku minimalnej stawki wypłacanej osobom niepełnosprawnym i zatrudnionym w rolnictwie, a do 2025 roku niepełnoletnim. Właściciele biznesów zatrudniający mniej niż 20 osób będą mieli czas na wprowadzenie 15-dolarowej stawki do 2023 roku, a zatrudniający mniej niż 5 osób będą z tego obowiązku zwolnieni.

Budżet operacyjny Chicago na 2020 rok ma wynieść 11,5 miliarda dolarów. W kasie miasta będzie jednak brakować 900 milionów.

Portal polskieradio.com