Polamer Inc
Bilety . com

Sąd: Donald Trump musi zapłacić 2 miliony dolarów!

Sędzia nakazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi zapłacić 2 mln dolarów w ramach ugody z biurem prokuratora generalnego stanu Nowy Jork w celu rozstrzygnięcia sprawy cywilnej, w której oskarżono Fundację Donalda J. Trumpa o uporczywe łamanie prawa stanowego. Chodzi m.in. o "powtarzające się i umyślne transakcje’’ z których część była kierowana na konto, z którego finansowano kampanie wyborczą Donalda Trumpa w 2016 r. 

Stałe naruszenia prawa organizacji o charakterze charytatywnym miały występować w fundacji od 10 lat. 

Pozew został złożony przez prokurator generalną Nowego Jorku w czerwcu 2018 r. Barbara Underwood pozwała w nim prezydenta oraz jego troje najstarszych dzieci – Dona Jr., Ivankę i Erica o naruszenie przepisów federalnych i stanowych dotyczących kampanii wyborczej  oraz nadużywania statusu zwolnionej od podatków własnej fundacji.

Jest to część ugody jaka została zawarta w procesie przeciwko Donald J. Trump Foundation w związku ze złym zarządzaniem finansowym tej organizacji.

Sędzia Sądu Najwyższego w Nowym Jorku Saliann Scarpulla wykazała, że prezydent Trump naruszył swój obowiązek powierniczy i używał fundacji do pomocy przy prowadzeniu swojej działalności politycznej.

Biuro prokuratora generalnego wystosowało zapytanie, o możliwość zakazania prezydentowi prowadzenia w przyszłości jakiejkolwiek fundacji charytatywnej. Sędzia Scarpulla nie zawyrokowała za tym zakazem, nałożyła jednak liczne ograniczenia na Donalda Trumpa, gdyby ten próbował w przyszłości otworzyć inną organizację charytatywną.

 

Portal polskieradio.com, Twitter The New York Times