Polamer Inc
Bilety . com

Świat: znamy hasło obchodów Światowego Dnia Cukrzycy 2019

O roli rodziny pacjenta w walce z tą chorobą dyskutowano podczas debaty medialnej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada.  
W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzeń i niewydolności wielu narządów: naczyń krwionośnych, serca, nerek oczu czy nerwów. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, aby chorobę wykryć na wczesnym etapie. Stan przedcukrzycowy jest naturalnym etapem rozwoju choroby i nie towarzyszą mu żadne specyficzne dolegliwości. 


Profesor Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreśliła, że wsparcie członków rodziny ma ogromne znaczenie w zakresie wczesnego wykrywania choroby i leczenia. Motywacja pacjenta do tego, aby regularnie wykonywać badania a potem poddać się terapii, włącznie ze zmianą diety często jest stymulowana przez rodzinę. Szczególnej troski wymagają dzieci, które choruję na cukrzycę typu pierwszego oraz osoby starsze, niesamodzielne - podkreśliła profesor. 


Maciej Miłkowski - wiceminister zdrowia podkreślił, że od 1 listopada chorzy na cukrzycę, którzy powinni przechodzić na insulinę mają nowe refundowane leki. Tak zwane flozyny podaje się pacjentom, aby właśnie opóźnić włączenie insuliny. Leki są dedykowane pacjentom z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym. 

(IAR)