Polamer Inc
Bilety . com

Pierwszy kobiecy spacer w kosmosie [wideo]

Astronautki Christina Koch i Jessica Meir biorą udział w pierwszym kobiecym spacerze kosmicznym!

Amerykańskie astronautki Jessica Meir i Christina Koch wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby dokonać prac serwisowych. Do astronautek zatelefonował prezydent Donald Trump. Amerykańskie astronautki spędziły poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną ponad 5 godzin. W tym czasie naprawiały kontroler baterii litowo-jonowych.

Pod koniec prac połączył się z nimi Donald Trump. Siedząc obok swojej córki Ivanki oraz wiceprezydenta Mike’a Pence’a. prezydent pogratulował astronautkom. „One wykonują prace na bardzo dużej wysokości, wysokości na jaką mało kto się wzniesie. Gratulacje Christina i Jessica, to jest naprawdę historyczne wydarzenie” - mówił prezydent.

Jessica Meir zwróciła uwagę, że w przeszłości wiele kobiet brało udział w spacerach kosmicznych. Tym razem jednak poza stacją znalazły się same kobiety. „My po prostu wykonujemy swoja pracę. Coś, do czego przygotowywałyśmy się przez 6 lat. Chciałybyśmy oddać hołd kobietom, które były przed nami” - powiedziała Meir.

Biały Dom podkreślił, że była to pierwsza od czasu lądowania na Księżycu rozmowa urzędującego prezydenta USA z astronautami znajdującymi się poza stacją lub pojazdem kosmicznym.

info: NASA/IAR