Polamer Inc
Bilety . com

Litwa kupi amerykańskie śmigłowce Black Hawk

Litwa kupi amerykańskie śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk - zdecydowało tamtejsze ministerstwo obrony. Nowe maszyny zastąpią wysłużone helikoptery z czasów Związku Radzieckiego.

Radzieckie Mi-8 są kosztowne w utrzymaniu, a do tego często się psują. Jak czytamy w oświadczeniu resortu, korzystanie z nich staje się ryzykowne, a do tego skomplikowane z powodu niełatwych z punktu widzenia logistyki dostaw części zamiennych z Rosji.

Litewskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o zakupie sześciu śmigłowców Black Hawk od Amerykanów za blisko 300 milionów euro. "Kupując je bezpośrednio od rządu Stanów Zjednoczonych, Litwa otrzyma nie tylko uniwersalne helikoptery wojskowe, ale również szkolenia, części zamienne i inny niezbędny sprzęt.

Istnieje też prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone przeznaczą dodatkowe wsparcie finansowe za pośrednictwem różnych amerykańskich programów bezpieczeństwa" - oświadczył minister obrony Raimundas Karoblis.

Nowe śmigłowce mają być wykorzystywane do operacji ratowniczych, działań litewskiej armii oraz międzynarodowego batalionu NATO. Kontrakt na dostawę ma być podpisany do końca przyszłego roku. Jak informuje litewski resort, pierwsze śmigłowce mogłyby być dostarczone na Litwę pod koniec 2024 roku.

info: IAR, AP, foto: EPA-EFE/Shutterstock