Polamer Inc
Bilety . com

Wchodzą w życie amerykańskie cła na niektóre towary z Unii Europejskiej

Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary z Unii Europejskiej o rekordowej wartości siedmiu i pół miliarda dolarów. Cłami zostały obłożone między innymi samoloty Airbusa, wina z południowo-zachodniej części Starego Kontynentu i szkocka whisky.

To następstwo orzeczenia Światowej Organizacji Handlu WTO, która uznała za nielegalne subwencje Unii dla koncernu lotniczego Airbus. Na cłach stracą przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, czyli krajów, które stworzyły markę Airbus. Teraz samoloty, które trafią do Stanów Zjednoczonych, będą kosztować o 10 procent więcej.

Cła zostały także nałożone wino z Francji, Hiszpanii i Niemiec. Będzie ono obłożone 25-procentowym cłem. "Te decyzje będą miały bardzo negatywne konsekwencje zarówno z ekonomicznego, jak i politycznego punktu widzenia" - stwierdził francuski minister gospodarki Bruno Le Maire.

Ma on dziś spotkać się z przedstawicielem do spraw handlu USA Robertem Lighthizerem. Tematem rozmów będą kontakty handlowe. Strona europejska obawia się, że Stany Zjednoczone mogą w przyszłym miesiącu nałożyć wysokie cła na import samochodów. Mogliby na tym stracić niemieccy giganci, tacy jak Volkswagen czy BMW.

"Nasze produkty napotykają trudności, by trafić do Europy, w czasie, gdy Europejczycy bez problemu importują do nas swoje samochody" - mówił Donald Trump. Prezydent przekonywał w środę, że jest otwarty na negocjacje, które doprowadzą do zawarcia ugody.

info: IAR, AP, foto: EPA-EFE/Shutterstock