Polamer Inc
Bilety . com

Nagroda Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk!!!

Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke.

Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Królewska Szwedzka Akademia Nauk uznała, że "magnum opus" laureatki to imponująca powieść historyczna "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.

Za książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe" pisarka otrzymała nagrodę Nike. W sumie nominowanych do tej nagrody było sześć książek Olgi Tokarczuk. Pięć z nich zdobyło Nike Czytelników. Olga Tokarczuk jest ceniona nie tylko przez cztelników, ale też przez krytyków.

Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów. Jest znana między innymi z takich książek, jak: "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Ksiegi Jakubowe", także zbioru opowiadań "Gra na wielu bębenkach" oraz - wydanych w ubiegłym roku - "Opowiadań bizarnych".

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Debiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem "Natasza Borodin" ukazały się jej pierwsze opowiadania. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie a potem była psychoterapeutką w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Jako powieściopisarka debiutowała w 1993 roku, publikując "Podróż ludzi Księgi", za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, całkowicie poświęciła się pisaniu. W 1995 roku ukazała się druga powieść autorki zatutułowana "E. E". Książka opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie szybko je traci.

W 1996 została wydana powieść "Prawiek i inne czasy". Rok 1998 przyniósł zbiór opowiadań w tomie "Szafa", a także kolejną powieść zatytułowaną "Dom dzienny, dom nocny". W 2001 Olga Tokarczuk wydała zbiór opowiadań "Gra na wielu bębenkach". W 2007 roku ukazała się powieść "Bieguni", nad którą pisarka pracowała trzy lata. Rok 2014 przyniósł "Księgi Jakubowe", a w zeszłym roku ukazały się "Opowiadania bizarne".

info: IAR, foto: Shutterstock