Polamer Inc
Bilety . com

Rozpoczęła się turecka operacja militarna w Syrii

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych omówi sprawę tureckiej operacji militarnej w północno-wschodniej Syrii. Rada zbierze się w tym celu w czwartek za zamkniętym drzwiami. Wniosek w tej sprawie złożyło pięć państw europejskich - Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia i Polska.

Tureckie wojska rozpoczęły dziś ofensywę przeciwko bojownikom kurdyjskim. W wyniku tureckich nalotów zginęły dwie osoby cywilne, a dwie inne zostały ranne. Tysiące ludzi opuszcza tereny, na których jest prowadzona operacja militarna.

W północno-wschodniej Syrii są zarówno Kurdowie, jak i niewielkie grupy rebeliantów należących do tak zwanego Państwa Islamskiego. Kurdyjscy bojownicy przetrzymują też pojmanych w walkach byłych bojowników ISIS. Wcześniej zapowiadali, że w razie rozpoczęcia ofensywy, zakładnicy zostaną uwolnieni.

Do operacji militarnej dochodzi dwa dni po decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii. Donald Trump argumentował to motywami finansowymi. Kurdowie określili to jako “wbicie noża w plecy”. Do tej pory bowiem Stany Zjednoczone były ich największym sojusznikiem i chroniły kurdyjskie oddziały przed uderzeniem Turcji.

Decyzję prezydenta skrytykowały też niektóre kraje europejskie oraz amerykańscy kongresmeni, w tym także Republikanie. Kurdowie mieli największy wkład w pokonanie ISIS w Syrii. W walkach z fanatykami stracili 11 tysięcy bojowników.

info: IAR,AP, foto: EPA-EFE/Shutterstock